Adventní a vánoční výlety

Miluju dobu před Vánoci, její kouzlo a tajemno. A to čekání na Ježíška je tak dlouhé!! Co si kromě každonedělního zapálení svíčky vyrazit o víkendu i na výlet? A když jsou rozbaléné dárky a slavnostní hostina za námi, tak někam vyrazit je taky fajn. Mám tu pro vás tipy na advent a Vánoce tradiční i na tak  trochu jinak….

Adventní Veltrusy

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

číst více
A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

číst více
Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

číst více
Netradiční adventní dějepis v Kouřimi

Netradiční adventní dějepis v Kouřimi

Jestlipak víte, které místo v Čechách bylo v dobách kněžny Libuše druhé nejdůležitější a největší (první byla samozřejmě Praha)? A jak dobře znáte Staré pověsti české, zvlášť tu pověst, co pojednává o Lechovi? A víte, jak se na vesnici slavil advent a Vánoce v dobách trošku méně dávných, přesto nám však vzdálených? Odpovědi na všechny tyhle otázky najdete na jednom místě – ve středočeské Kouřimi. Tak neváhejte, sedejte do svých vozů, či do autobusu a hurá na netradiční hodinu dějepisu!

číst více
Adventní přerovský skanzen

Adventní přerovský skanzen

Co budete dělat o adventních víkendech? Což takhle vyrazit na krátký výlet, který zakončíte pravou vánoční atmosférou. Nejlepší je následující trojkombinace – projděte se hodinku a půl venku, objevte adventní a vánoční zajímavosti a nezapomeňte se při tom bavit! Zábavu vám zajistí nejen zpívání koled po cestě, ale třeba i hra pro zvídavé výletníky, samozřejmě věnovaná adventu. A kamže by to mělo být? No přeci do Přerova nad Labem, je tady Polabské národopisné muzeum, což je skanzen pod širým nebem. A mají tu pro vás úžasnou vánoční výstavu!

číst více
Loučeň je nejen zámek – a to i o adventu

Loučeň je nejen zámek – a to i o adventu

Co plánujete o letošním adventu? A víte, kde byl založený první fotbalový klub v Čechách? A kudy protékala Jizera, než v dávných dobách obrátila svůj tok? A co takhle – proč vánoční chvojka visela nad vchodem do světnice a byly na ní věci k jídlu? Jestli ne, tak se vydejte v mých stopách kolem městysu Loučeň a uvidíte ta místa na vlastní oči. A cestou si zahrajte Adventní univerzál, uvidíte, že vaši mladí výletníci rázem ožijí, když se dozvědí, že na ně bude čekat nějaká odměna.

číst více
Karlštejn z adventní perspektivy

Karlštejn z adventní perspektivy

Výlet na Karlštejn pro vás plánuji v době adventní, tak je tahle výprava prodchnuta i duchem Vánoc.Ti z vás, co už na Karlštejně byli, se asi podiví. Co tady, na webu o tipech na zajímavé a nevšední výlety, dělá Karlštejn? Tam je spousta lidí a nezáživná cesta od parkoviště ke hradu, olemovaná předraženými hospodami. Ale já vám chci Karlštejn ukázat z jiného pohledu. Z toho, který uvidíte jen když se kolem Karlštejna pěkně projdete. 

číst více
Polička – advent u  Žďárských vrchů

Polička – advent u  Žďárských vrchů

Malebné město Polička je bránou k jednomu z nejkrásnějších kousků Vysočiny – Ždárským vrchům. A o adventu obzvlášť.  Alespoň to tvrdí oficiální web města. A protože kousek od Poličky bydlí moje sestra, ukázala mi, co všechno tohle městečko nabízí. Pojďte se se mnou přesvědčit, že je tvrzení o malebnosti  pravda.

číst více
Adventní tip – Za husity na Sion

Adventní tip – Za husity na Sion

Víte, že Sion není jen v Jeruzalémě? Je i tady u nás, v Čechách. Přesněji ve středních Čechách. V adventním čase vás zvu do údolí říčky Vrchlice, plného skal,  zavedu vás  až ke zřícenině hradu Sion, kde sídlil poslední z velkých vojevůdců husitů Jan Roháč z Dubé. Nenajdete tu žádné adventní trhy, ani rozsvícené stromečky, zato cestou potkáte potoky, brod, skály, les i louku významná místa z naší historie a na konci vás čeká středověká tvrz. Cesta je schůdná i ve sněhu, takže pokud chcete prožít adventní sobotu či neděli netradične, tohle je to pravé.

číst více
Nad novoročními Svatojánskými proudy

Nad novoročními Svatojánskými proudy

Tenhle výlet je krátká pohodička, kam se dá jít po celý rok.  A směle bych ho doporučila pro Novoroční výstup. Schůdný terén, výhled na nejikoničtější řeku Čech (mám na mysli Vltavu) a meandry, které tu zůstaly ještě z vorařských dob (narozdíl od peřejí, které vzaly za své díky stavbě přehrady).

číst více

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

8 + 9 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.