Pojďte s námi na Sion

Než vyrazíte

Lokalita: Malešov/ Kutnohorsko

Délka výletu: cca 9 km (3-4 hodiny i s hrou) 

Typ výletu: Okruh

Vhodné pro pejsky: ANO

Vhodné pro kočárky: NE

Vítejte u vašeho adventního dárku! Máme pro vás připravený výlet na jeden půlden. Je jedno, kdy si výlet projdete, jestli to je sobota, neděle či kdykoliv jindy. Záleží to čistě na vás. K výletu je pro vás připravená hra, kterou si může zahrát celá rodina – některé úkoly jsou stejné pro všechny, u některých je obtížnost jiná pro menší nebo větší dětí, a myslíme i na vás, dospělé!

Víte, že Sion není jen v Jeruzalémě? Je i tady u nás, v Čechách. Přesněji ve středních Čechách. Zveme vás do údolí říčky Vrchlice, plného skal,  zavedeme vás  až ke zřícenině hradu Sion, kde sídlil poslední z velkých vojevůdců husitů Jan Roháč z Dubé. Cestou potkáte potoky, brod, skály, les i louku významná místa z naší historie a na konci vás čeká středověká tvrz. A tohle místo je polozapomenuté, takže tu nepotkáte davy lidí, jako třeba na Pokličkách nebo Křivoklátě.

Výlet vede po značených cestách, je to kombinace naučné stezky a klasických turistických značek. Převážnou část výletu je značení dobré, jen na začátku je potřeba být trochu ostražitější. Celá trasa je ke stažení do telefonu přes portál Mapy.cz (nemusíte mít nainstalovanou aplikaci), odkaz najdete na dolní části stránky. A velmi doporučujeme použít hlasovou navigaci. Ne, že byste se mohli ztratit, ale obzvlášť pro děti na prvním stupni je zábavné se takovou navigací řídit. Pokud budete hrát hru, je potřeba si materiály k ní stáhnout a vytisknout. Dostanete se k nim kliknutím na tlačítko s variantou hry.

Vyrážíme z městečka Malešov. Dostanete se sem jak veřejnou dopravou (autobus), tak autem. Nemusíte se bát, že nezaparkujete. Žižkovo náměstí, odkud výlet startuje, disponuje velkým množstvím parkovacích míst. A parkoviště je bezplatné. Na náměstí je rozhodně největší dominantou kostel sv. Václava. Projděte kolem něj, a značku hned uvidíte. Za kostelem je malý žlutý domeček a hned za ním odbočte doprava, po schodech dolů. Tady je právě značení trošku zmatené. Pod schody se dáte doleva a pak už je vše celou cestou úplně v pohodě.

Projdete Malešovem, cestou potkáte židovský hřbitov a pak už vzhůru do kopce. Až se tam vyšplháte, odmění vás krásný výhled na Malešov. Nejlépe je vidět kostel, a právě věž tvrze. A tohle místo je zajímavé i něčím jiným, než že tu je první úkol z naší hry. U Malešova proběhla, možná, jedna velká husitská bitva, o které se dozvíte dále. Jedno ale prozradíme už teď. Nejsou důkazy, kde přesně se odehrála, a tento kopec je jedno z možných míst. Tak se tu porozhlédněte, možná právě tohle viděl ze hřbetu svého koně Jan Žižka. Potom budete pokračovat dál cestou až k silnici. Čeká vás tzv. „přemisťovací úsek“. To je část výletu, kterou musíte projít, abyste viděli všechna další kouzelná místa. Sám o sobě tento úsek není moc pěkný, ale bohužel se mu nevyhneme. Proto nabízíme alespoň dvě rady. Za prvé – pokud se vám bude chtít, můžete jít kolem silnice po kraji pole, ale je nutné mít opravdu dobré boty, je tu měkká půda (když bude mrznout, máte vyhráno). Za druhé – pokud půjdete po silnici, jděte za sebou a hlavně vlevo! Úsek je dlouhý půl kilometru, provoz tu je střední, o víkendu spíš mírný. Když jsme tu byly my, jel proti jeden autobus, jeden kamion se dřevem a 6 osobních aut. Ale přeci jen, je potřeba si dát pozor.

První odbočka vlevo vás od silnice odvede a pak už vzhůru do přírody! Za vesničkou je louka, kde na vás čeká úkol. A potom už se vydáte do údolí říčky Vrchlice. Přejdete most, vedle kterého je i brod pro auta. A opravdu se používá, můžeme dosvědčit. Údolí si vychutnejte, je tady krásně. Les je převážně listnatý, cesta vede opravdu dnem údolí, takže říčku máte hned vedle sebe. Přeskakuje tu z kamene na kámen, místy vytváří tůňky. Představte si, jak se tu v zimě tvoří led. Jen na některých místech, protože Vrchlice je dostatečně rychlá na to, aby nemohla zamrznout celá. A když do toho ledu zasvítí sluníčko, to bude prostě nádhera! Kolem vás jsou všude pískovcové skály, hlavně po levé ruce. A to ticho! A taky je tu spousta prostoru pro vypuštění dětí mimo cestu. Nechte je objevovat stromy, podívat se na skály zblízka. Jen pozor, když ale bude sníh, můžou skály dost klouzat.

Po kilometru podél řeky (či podél potoka, velikost je v tomhle místě už sporná) se blížíte k tajemnému hradu Sion. Člověka by vůbec nenapadlo, že by tady mohl být. Většinou předpokládáme, že hrad je někde na kopci, aby se dal bránit. Ale Sion ne, je postaven na skalnaté plošině v údolí a vy jste přesně pod ním. Že už zříceninu uvidíte, vám napoví reliéf ze světlého pískovce umístěný na skále. Je na něm právě Jan Roháč z Dubé, slavný husitský hejtman. Spolupracoval s Janem Žižkou, což byl nejznámější vůdce husitů, po jeho smrti dokonce na nějaký čas velel armádám jedné odnože husitů. Byl i v bitvě u Lipan (tu husiti prohráli), kde ho dokonce zajali. Jemu se ale podařilo utéct a stáhl se právě na Sion. Byla to poslední bašta husitů a on byl poslední hejtman, který císaři Zikmundovi škodil. I proto Zikmund vyslal vojsko, aby hrad dobylo. Tak se stalo a Jan Roháč byl v září 1437 popraven.

A konečně je tady Sion. Dostanete se k němu úzkou stezičkou mezi skalami do kopce. Čeká vás jediných ošemetných cca 100 metrů tohoto výletu. Je to opravdu prudké a když bude sníh, bude to výzva. Ale za pohled na Sion to stojí a máte to i s adrenalinem. Zřícenina je krásně zakonzervovaná, a je tu spousta prostoru pro představivost. Určitě tady nějakou dobu pobuďte, všechno prozkoumejte. Je tu několik panelů naučné stezky a tak se dozvíte nespočet podrobností. A v neposlední řadě, je tu jeden z důležitých úkolů naší hry. Než odejdete, ještě se určitě zastavte před Sionem. Jsou tu repliky dřevěného opevnění hradu i vozy, ze kterých husité vyráběli svoje pověstné vozové hradby. A ještě jedna poznámka. Pokud budete opravdu líní a nebude se vám chtít procházet celý výlet, tak máte možnost zaparkovat u místního úřadu v Chlístovicích a cestou kolem kostela (tam už bude značení) se můžete na Sion vydat také. Je to cca 1 km. A zahrát si můžete jen tu část, která je věnovaná Sionu.

A na hradě Sionu vás čeká ještě jedna důležitá věc. Z každého výletu si domů odneseme spoustu fotek, které potom zůstanou v cloudech, pamětech telefonů či na rodinných úložištích. My si ale myslíme, že tenhle výlet si zaslouží lepší památku. Takže pro vás máme ještě jedno překvapení – vyfoťte se všichni dohromady někde v prostorách zříceniny, tam kde se vám líbí nejvíce. Fotku nám do konce ledna 2021 pošlete mailem na adresu vejdelkova@flemedia.cz , připište datum vaší cesty, vaši poštovní adresu a my vám zpět zašleme speciální vzpomínku na vaše putování.

Až si Sion dosyta užijete, vyrazte po modré obloukem zpátky do Malešova. Tentokrát půjdete pohodovou cestou lesem nad údolím Vrchlice, chvíli ji ještě seshora uvidíte. Za chvilku les opustíte a už vás čeká cesta mezi poli, vesničkou a pak zpátky do městyse. Mě se moc líbí vesnička Maxovna. Je to úředně část Malešova. Přijdete do ní okolo obecního rybníku, čeká tu na vás hastrman. Když vás značení přivede až na venkovskou silničku, kde nepotkáte ani auto, tak se na pravé straně vyloupnou v dáli stromy. V jejich holých větvích jsou vidět obrovské koule – jmelí? Přesně to, které se na vánočních trzích a v květinářstvích prodává pro štěstí. Je docela těžké ho získat, vždycky roste takhle vysoko a je složité tu kouli dostat dolů. Tak asi proto si našlo cestu jako jedna z vánočních tradic. V angloamerické světě se jmelí spojuje s láskou a líbáním pod ním (a u nás se tato tradice velmi rychle ujala), ale v Čechách se to má se jmelím trošku jinak… Darované jmelí ochraňuje před nemocemi a přináší do domu spokojenost a štěstí. Rovněž se také traduje, že žena, která má u sebe kousek jmelí, snadněji otěhotní. Jmelí se v Čechách obvykle zavěšuje mezi dveře nebo nad jídelní stůl. Spolu s ním se v domě usídlí také štěstí a odvaha. Tak na to nezapomeňte, a ještě před Vánoci ho sežeňte.

Po pár krocích se v zatáčce před vámi objeví další rybník, který, teď v zimě, bude určitě vypuštěný. Je tu krásně vidět, jak vlastně takovou velkou vodní plochu, kterou rybník bezesporu je, zásobuje vodou jen malý, ale silný potok. Vede prostředkem rybníka a stačí ho jen přehradit dostatečně silnou hrází. Tenhle rybník se jmenuje Prosík a zastavujete tu z dobrého důvodu. Nad Prosíkem je totiž další z míst, kde se možná konala bitva u Malešova. Jak už víte, vedl ji Jan Žižka z Trocnova a byla tu o celých 13 let dříve, než byl dobyt Sion, v roce 1424. Prý to byla jedna z nejhorších a nejkrvavějších husitských bitev. Vyprávělo se o tom, jak hejtman Žižka dal naplnit vozy kamením a pouštěl je z kopce dolů na nepřátelská vojska. Výzkumy ale potvrdily, že to tak úplně přesně nebylo, a že úplně stačilo, aby protivník byl dole v úzkém údolí. Každopádně to byla poslední bitva, kterou Žižka vyhrál.

Máte před sebou závěrečný úsek cesty, který vede převážně civilizací 😊. Kolem mlýna Dubina, jednoho z historických mlýnů na říčce Vrchlici, který je krásně zrekonstruovaný. Za chvilku budete na okraji Malešova, po levé ruce je odbočka k místní fotbalovému hřišti. Je volně přístupné, tak když budete mít ještě síly (asi hlavně vaši potomci), můžete se tam jít proběhnout nebo udělat třeba výmyk na zábradlí.

A už jste v Malešově. Kolem zaparkovaného auta na Žižkově náměstí ještě projděte dál po naučné stezce. Zavede vás až k tvrzi Malešov . V současné situaci je zavřená. Těsně před ní je ale prostranství, kterému vévodí obrovský strom a u něj je kaplička (rotunda), několik laviček a taky občerstvení. A taky tu najdete pivovar  a hasičárnu. Jestli to vládní nařízení kvůli koronaviru dovolí, tak o víkendu by měli mít otevřeno. (Přinejhorším vydávají pivo ve výdejním okénku.) Každopádně prostor pod stromem je ideální pro vyřešení posledního úkolu naší hry – Šifry Jana Roháče. Dejte si k tomu svačinku, případně svařáček z termosky.

No a to je vše. Teď už jen zbývá vyhodnotit hru, určit a obdarovat vítěze a může se jet domů. Všichni jste krásně vyvětraní, možná jste se dozvěděli a vyzkoušeli i něco nového.

Věříme, že jste si to užili. A připomínáme, pokud nám pošlete fotku ze Sionu, můžete očekávat ještě vzpomínku na výlet, který jste absolvovali.

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

A jak to na trase vypadá?

Další výlety

Ve spolupráci s