Než vyrazíte

Lokalita: Polička / hranice Vysočiny
Délka výletu: cca 3 km
Výchozí bod: parkoviště u Tylova domu
Náročnost: snadné
Zvládnou to psí kamarádi: Ano
Typ výletu: okruh

Hra pro zvídavé výletníky: Adventní univerzál

Polička – advent u Žďárských vrchů

Malebné město Polička je bránou k jednomu z nejkrásnějších kousků Vysočiny – Ždárským vrchům. A o adventu obzvlášť.  Alespoň to tvrdí oficiální web města. A protože kousek od Poličky bydlí moje sestra, ukázala mi, co všechno tohle městečko nabízí. Pojďte se se mnou přesvědčit, že je tvrzení o malebnosti  pravda.

Na parkování je nejvhodnější parkoviště u Tylova domu. Je hned vedle hradeb a u hráze Syneckého rybníka. Sám Tylův dům je krásná stavba a je to takové kulturní centrum Poličky. Je tu divadlo, kino, pořádají se tu koncerty, ale taky kroužky pro děti a různé kurzy pro dospělé. Tak když budete poblíž, určitě se na program Tylova domu mrkněte. Většinou to prý stojí za to.

Ale teď už honem do města. Nejdřív projedeme část nové a velice pěkně upravené cesty podél Syneckého rybníka. Místní mu neřeknou jinak než Svinčák, což je dost nelichotivé. Když jsem tu byla já, rozhodně byl nádherně čistý a domy na protější straně břehu se v něm krásně zrcadlily. A k rybníku ještě jedna zajímavost. Je to vlastně pozůstatek obrany města, která tu byla ve středověku. Celé město z vnějšku hradeb totiž obklopoval hluboký vodní příkop. Proto jsou také (mimo jiné) věže, které vybíhají z opevnění, kulaté. Při první příležitosti, která se vám naskytne, proklouzněte bránou v opevnění (je tu jen oblouk, žádná vrata) do města, k rybníku se ještě vrátíme.

Jsme tu. Ocitnete se na ulici, která vede k náměstí. V tomhle příspěvku tentokrát ale nebudu popisovat jednotlivé části trasy. Buď si ji můžete projít jako já (mapa i video pod článkem budiž vám inspirací). Nebo si můžete na náměstí v infocentru vzít plánek vycházky, která je velmi podobná té mé trase. Anebo se městem jen toulejte a vychutnejte si ho. A teď už honem k těm krásám, zajímavostem, a hlavně tipům podle místních.

Až dorazíte na náměstí, první, čeho si všimnete je krásný vánoční strom. Každoročně se rozsvěcuje první adventní sobotu. I letos tomu tak bude, 26.11., v pět hodin odpoledne. A předtím bude už od půl čtvrté probíhat doprovodný program!  Taky si nenechte ujít nové vánoční osvětlení stromů v parku. V čase adventním jsou na náměstí každý čtvrtek také vánoční trhy. A co na vás ještě čeká? V neděli 27. listopadu od 13:00 proběhne v Tylově domě Vánoční inspirace. Můžete tu ochutnat vánoční punč, nebo si vybrat ozdoby a dárky s vánoční tematikou. A co v Poličce o adventu ještě najdete? Třeba výstavu Slyšte, slyšte pastuškové! Začíná v neděli 20. listopadu 2022 a trvá do 8. ledna 2023. A uvidíte tu 20 betlémů, kromě těch tradičních i betlém tříkrálový, hromniční a postní.

Co se týče památek – náměstí Palackého v Poličce má dvě dominanty – za prvé morový sloup a pak také radnici. Obě stavby pochází z doby barokní a každá je něčím významná. Morový sloup je prý jeden z nekrásnějších a vrcholných barokních sloupů u nás. Na jeho návrhu se dokonce (pravděpodobně) podílel velice známý český architekt František Maxmilián Kaňka a vytvořil ho rodák z Litomyšle J.F. Pacák. A barokní radnice? – Ta byla postavena chvíli po morovém sloupu (oboje na začátku 18. století) Na její stavbě se také podílel architekt Kaňka. Dalo by se tu popsat spousta materiálu o tom, kdo je kde vyobrazen, jaké jsou stavební prvky atd., ale já pro vás vyberu informaci nejzajímavější. Na západní straně radnice (to je zadní strana radnice, je tu  průčelí nejblíž k protějším domům) je mezi štuky nad okny jediná zvířecí hlava ze všech na celé radnici. Vedle ní je zvon pod stříškou, který ohlašoval požár či noční klid. A také trestání provinilců, protože pod ním stál pranýř. Co to pranýř je? Pranýř je místo v  podobě sloupu, klády, klece, kozy, vyvýšeného lešení či jiného pevného uchycení, k němuž byl trestaný člověk připoután. Tam museli za trest stát třeba zloději, podvodníci, či nevěrné ženy. Měli vyměřenou dobu, kterou tam museli být a celé město se na ně mohlo chodit dívat.

Dalším krásným a také významným místem města je kostel sv. Jakuba. Nejen že je to super zrekonstruovaná gotická stavba, ale navíc je významná pro celou Poličku. Měl zde totiž rodnou světničku skladatel Bohuslav Martinů. Narodil se v roce 1890 a rodina tady žila ve věžní místnosti. Jeho tatínek byl totiž zaměstnán jako pověžný a zároveň se věnoval ševcovskému řemeslu, maminka Karolína se starala o rodinu. Bohuš byl nejmladším ze tří sourozenců (ještě sestra Marie a bratr Karel). Na věži, ve výšce 30 metrů nad zemí, žila rodina do jeho dvanácti let. Ten rozhled a také chrámová hudba, kterou slýchal celé dětství den, co den, ho natolik ovlivnily, že se stal celosvětově uznávaným hudebním skladatelem.

Kousek od kostela je také jeden ze vstupů na hradby gotického opevnění, které si smíte prohlédnout jen s průvodcem. Abyste se sem mohli dostat, musíte si zakoupit vstupenky v Centru Bohuslava Martinů, které je ve zdejším muzeu. Centrum obhospodařuje i rodnou světničku Bohuslava Martinů a městskou galerii. Informace najdete na jejich webu . Opevnění je staré už víc jak šest set let, je ze začátku 14. století. V počátcích města měly hradby hlavně vojenský význam, ale v dobách po třicetileté válce už sloužily hlavně jako policejní a správní hranice města. Druhý vstup je v Nové ulici, jen kousek od místa, kde se dá hradbami projít k vnější části města.

A tady se chci chvilku zastavit. Právě  v těch místech, kde se dostanete ven z hradeb, v ulici Na Bídě, je výborná kavárna. Jmenuje se příhodně U hradeb a jejich káva je vyhlášená. Pokud máte chuť na nejlepší kávu ve městě, jste na správném místě. Když se pak kolem hradeb vydáte směrem zpátky k Syneckému rybníku, tak tu mám i poslední gastro tip. Restauraci Přístav mi doporučila jak sestra, tak několik dalších místních. Je samozřejmě na břehu u rybníka, podávají se tu masové i vegetariánské burgery, saláty i dezerty. Teď v zimě je na kryté terase dokonce i krb….Prostě super místo na posezení po projití města, třeba u svařáku. Tak dobrou chuť!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Adventní Veltrusy

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

8 + 3 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.