Než vyrazíte

Lokalita: Veltrusy/ Střední Čechy
Délka výletu: cca 9 km
Výchozí bod: Zámecké parkoviště
Náročnost: střední (delší, ale po rovince)
Zvládnou to psí kamarádi: Ano (když nepůjdou na zámek)
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: Adventní univerzál

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

Pro adventní výlet je potřeba nezapomenout na tři věci – schůdný terén, vánoční tématika a zábava. Takže vás beru někam, kde se zahřejete, ale nebude to moc do kopce. Přece jen se asi nechcete někde klouzat při zdolávání skal.  S mojí kamarádkou Soňou zvolily Veltrusy, protože jsou hned vedle Vltavy a tak tu je úplná placka, zároveň jsou na zámku adventní prohlídky. A hru si tu můžete taky zahrát, stačí ji jen stáhnout

A volba je to výtečná! Veltruský zámek je krásně opravený, a park je přístupný celoročně od soumraku do úsvitu. Takže nejdřív vyrazte na výlet a pak už hurá na zámek! Adventní prohlídky jsou každý víkend, od 11 hod do 15 hodin. Provedou návštěvníky severozápadním křídlem zámku, kde před sto lety trávila vánoce hraběcí rodina Chotků. Seznámí se s tím, jak probíhalo na zámku období vánoční i předvánoční i s některými mírně exotickými vánočními zvyky, neboť manželka posledního zámeckého pána pocházela z Maďarska. Součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase. A o 26.11 je tu pro vás ještě připravené adventní tvoření, což jsou adventní dílny pro děti i dospělé. Těch se můžete zúčastnit od 10:00 do 16:00.

Trocha praktických informací

Vstupné je  pro dospělé 150,- Kč, senioři a studenti 120,- Kč, děti od 6 let 60,- Kč.  Adventní tvoření vyjde každého na 90,- Kč, děti do 6 let to mají zadarmo. Parkoviště máte na výběr tři – dvě jsou u hřbitova (to jsme využily my) a jedno u autokempu Obora. Parkoviště jsou placená a cena se různí podle toho, jestli je zima nebo léto. V zimě zaplatíte 20 Kč za celý den, v létě 40 Kč. A pozor! Automat bere jen mince. Když už jsme u těch praktických informací – toalety. Jedny jsou u hlavní brány (klíč v infocentru), a jedny najdete u čestného dvora. Takže až budete v parku, tak se nebojte, za stromek se schovávat nemusíte.

Tak tohle stojí za to vidět

Ale teď už k samotnému výletu! Hned na začátku musím říct, že nám se park líbil moc a moc. Abych ho pojmenovala správně, tak je to krajinářský park ve stylu okrasného statku. To česky znamená, že je tu lužní les, daňčí obora (představte si, v infocentru si můžete koupit daňčí shozené paroží), romantické prvky jako zříceniny, chrámy, sochy a mnoho mostů (tedy spíše mostků) přes Mlýnský potok. Taky tu najdete sušárnu ovoce, sad, selský dům (tady bylo zázemí pro všechny možné pracovníky parku a zámku, kromě jiného tu byl i hajný) a nechybí ani zámecká konírna, kde působí velmi sympatický spolek Dámy v sedle. Abychom to všechno viděly, naplánovala jsem trasy skrz parkem, a je dlouhá přes 9 km. Však veltruský zámecký park je jeden z největších u nás. Na začátku 17. století tu byla velká povodeň, Vltava vystoupila z břehů a vytvořila dvě ramena. A mezi nimi se nacházel právě zámek i s parkem. Od té doby se tohle místo jmenuje Ostrov. Po sedmdesáti letech se tok Vltavy zase změnil, teče už jen jedním ramenem. Ale zůstal tu lužní les. Park v té době už byl romantický – to znamená divoký, cesty udržované, ale příroda má volnost. A taky se tu začaly stavět výše jmenované stavby.

Mosty, chrámy a Sfinga

Jak jsem říkala, mostů je tu spousta. Cestou jsme jich potkaly dost, třeba Červený. O těch pěkných vám povím zvlášť. Ale nejdřív se zastavím u první větší stavby – chrámu „Přátel venkova a zahrad“. Také se mu říká Velký Templ. Byl postaven v devadesátých letech 18. století, to znamená, že je mu 230 let. Jeho stavba měla dva důvody – za prvé okrasný prvek parku a za druhé vlastenectví. Na památku generálů a vojáků, kteří bránili mír a taky těch, kteří se starají o zahrady. No, za mne zvláštní kombinace, ale proč ne. Cesta nás pak vedla dál až k Templové lávce, která je pod kopečkem, na kterém chrám stojí. Je nádherně zdobená a když ji přejdete a otočíte se zpátky, naskytne se vám nádherný pohled na most a templ najednou. Nám svítilo sluníčko, sníh se jiskřil, prostě výjev jak z pohádky.

Ještě se chci zmínit o zřícenině Egyptského pavilonu. Tenhle „kabinet“ měl původně dvě patra, scházeli se tu pánové, když chtěli něco projednat a také když chtěli být sami (úplně sami?). Dalo se sem jet na koni, ale také na loďce, ze které se dalo vystoupit přímo do Egyptského pavilonu. Proto taky most střeží Sfinga, aby byl egyptský dojem dokonalý. Na konci 2. světové války byl pavilon rozbořen.

Na toulkách parkem jsme narazily i na sušárnu. To je vám velmi zajímavá věc – dřív byla v každé vesnici, jedna stavba pro všechny. Jsou tu kamna a spousta vzdušných polic. Suši se tu všechno možné. Tahle sloužila pro celý zámek, hlavně pro zámeckou kuchyni. Ale také pro lékaře, sušily se tu i bylinky ze zámecké zahrady. Je nádherně opravená, dokonce je zachována jedna ze sušících komor. Od sušárny jsme už zamířily zpátky k zámku. Počasí se rapidně změnilo, zatáhlo se a začalo foukat. Nicméně i to k výletům patří, a tak jsem nasadily rezervní čepice a rukavice a vydaly se vstříc dalším krásám. Určitě chci zmínit mostek Vosoušský. Postavili ho na začátku 19. století, pak se ve dvacátém století úplně předělal, protože hned u něj zabudovali do země potrubí pro kabely a kanalizaci. A to úplně vzalo vodu. Nicméně teď je opravený do původní zdobné podoby., potrubí je více hluboko a voda tu už zase je.

Jídlo, jídlo a zase jídlo

V parku je také spousta míst na piknik. Když je pěkně, tak si můžete sednout kam budete chtít, když je zima, je k dispozici několik odpočinkových míst. Je pravdou, že park k obědu v přírodě přímo vybízí.  Jídlo si můžete přinést vlastní. Udělejte si třeba květák v pita chlebu (jak jinak než podle Slepičárny), ledový nebo šípkový čaj a nějakou tu sladkost. U stolku si to opravdu užijte, stejně jako my. A když nic k jídlu mít nebudete, tak vydržte k hlavní bráně. Je tu skvělá kavárna Kafe z ruky. Zachránili nás tu před sněhovou smrští (vločky už létaly úplně horizontálně). Daly jsme si tu palačinku, minicheescake a kávičku. A byly jsme velmi mile překvapeny, bylo to opravdu moc dobré.

Veltruský zámek nabízí opravdu hodně. A kdy jindy, než o adventu, je možnost využít kombinaci zimy a prohlídky zámku. Tak ať se vám tu líbí!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Co takhle hra

Adventní univerzál

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

Netradiční adventní dějepis v Kouřimi

Netradiční adventní dějepis v Kouřimi

Jestlipak víte, které místo v Čechách bylo v dobách kněžny Libuše druhé nejdůležitější a největší (první byla samozřejmě Praha)? A jak dobře znáte Staré pověsti české, zvlášť tu pověst, co pojednává o Lechovi? A víte, jak se na vesnici slavil advent a Vánoce v dobách trošku méně dávných, přesto nám však vzdálených? Odpovědi na všechny tyhle otázky najdete na jednom místě – ve středočeské Kouřimi. Tak neváhejte, sedejte do svých vozů, či do autobusu a hurá na netradiční hodinu dějepisu!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

11 + 6 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.