Než vyrazíte

Lokalita: Karlštejn / Střední Čechy
Délka výletu: cca 4 km
Výchozí bod: Centrální parkoviště
Náročnost: snadné
Zvládnou to psí kamarádi: Ano (když nepůjdou na hrad)
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: adventní univerzál

Karlštejn z adventní perspektivy

Výlet na Karlštejn pro vás plánuji v době adventní, tak je tahle výprava prodchnuta i duchem Vánoc.Ti z vás, co už na Karlštejně byli, se asi podiví. Co tady, na webu o tipech na zajímavé a nevšední výlety, dělá Karlštejn? Tam je spousta lidí a nezáživná cesta od parkoviště ke hradu, olemovaná předraženými hospodami. Ale já vám chci Karlštejn ukázat z jiného pohledu. Z toho, který uvidíte jen když se kolem Karlštejna pěkně projdete. 

Pár rad za začátek. Výlet je krátký, schůdný za každého počasí, ale jestli vyrazíte v zimě nebo za mokra, tak to bude chtít dobré botky. Jsou tu dvě místa, kde by to mohlo trochu klouzat. Nicméně cesty jsou pěkně široké a udržované, částečně se jde i po asfaltu. Ale nemusíte se bát, celá oblast je skoro bez aut. Začínáme na parkovišti. Tady hned na první dobrou poznáme, že jsme na největším taháku pro turisty – parkovné totiž stojí 100,- Kč (platba při odjezdu, pouze v hotovosti v automatu. Bere i bankovky) . A to každý den v roce. Hrad je totiž otevřený celoročně. Já doporučuji jet na Karlštejn vlakem, v tom případě budete mít výlet o 2 km delší. A ještě poznámka k WC. Jedno je na parkovišti (10,- Kč) a pak v restauracích. Jestli půjdete i na prohlídku hradu, tak tam v současnosti WC není! Zaskočte do muzea voskových figurín za poplatek vás tam pustí

A teď už je čas vyrazit. První zajímavost na nás čeká hned na začátku. My se totiž nevydáme přímo k hradu (i když vás bude určitě lákat koňský povoz, který vás odveze až k bráně). My půjdeme nad parkovištěm doleva. A tam narazíme na výzkumnou stanici, a to vinařskou. Zkoumají se tu různé vlivy genetiky vinné révy na prostředí a naopak. A co člověka obzvlášť potěší – můžete si tu koupit víno ze zdejší vinice. To by měl král Karel spolu s Buškem z Velhartic radost! Pak budete pokračovat po silnici ještě tak 100 metrů a zahnete doleva vzhůru do kopce. Rozepisuju to tady tolik proto, že tenhle kousek trasy není značený. Vy si ale pod výletem můžete stáhnout odkaz na navigaci do telefonu (funguje tu výborně) nebo si mapku vytisknout. Zaručeně se neztratíte.

Ve chvíli, kdy se ponoříte do lesa je tu už pravá výletnická nálada. Teď v adventu je všude spadané list, cesta je ale pěkně široká a pevná, žádné kamení, takže se nemusíte bát neschůdnosti terénu i když bude sníh. Jen těsně před koncem stoupání je kopeček trochu prudší, tak pozor na uklouznutí. Námaha je ale odměněna! Najednou na vás vykoukne Karlštejn v celé své kráse. Takhle ho návštěvníci, kteří jdou jen od parkoviště, zaručeně neuvidí. A to ještě není konec krásných neobvyklých pohledů, nebojte. Kromě výhledu je tu i skvěle opečovávaný křížek. Je tu od roku 1909. Taky je tu přístřešek, takže si tu můžete posedět a vychutnat si hrad v celé jeho kráse.

Až se pokocháte, je čas vyrazit dál. Cesta vede pod hrad a napojí se na tu již několikrát zmiňovanou od parkoviště. I tenhle kousek je lemován výletními restauracemi, dokonce narazíte i na muzeum voskových figurín. Na můj vkus je to příliš turistické, nicméně Karlštejn je jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů u nás. A tak tomu odpovídá i nabídka. Za chviličku jsme ale u vstupu do hradu. Nechám na vás, zda si nenecháte ujít i prohlídku hradu (je otevřen celoročně kromě termínu 19/12/2022 –15.12.2022 ). Náš výlet pak pokračuje po červené značce – těsně před vstupem do hradu odbočíte po schodech doprava. Cesta nás zavede až do údolí, kterému se poprávu říká „V Hlubokém“. Silnička (je to jen obslužná silnice, auta tu téměř nejezdí, já nepotkala ani jedno) vede dnem úzkého údolí, které je přímo zařízlé mezi skalami. Vytváří ho Budňanský potok. Kolem něj budeme pokračovat až přímo pod hrad. Tahle perspektiva je také skoro neznámá, jste úplně pod hlavní věží a krásně vidíte opevnění.

A spolu s centrálním trasou na hrad, na kterou se cestou k parkovišti napojíme, se k nám blíží i hlavní adventní tahák výletu. A to je muzeum betlémů! Je pravda, že tady v Karlštejně je takových pseudomuzeí spousta. Hodin, uniforem, 2. světové války, již zmiňované muzeum voskových figurín… Nicméně tohle, které se věnuje betlémům, je určitě hodno zhlédnutí. Obzvlášť v adventním čase. Je na karlštejnském náměstí, v růžovém barokním domě. Betlémů je tu asi 30 a některé i pohyblivé (mějte u sebe dost pětikorunových mincí). Mně úplně nejvíc zaujal Královský betlém v prvním patře. Je obrovský, vévodí mu Karlštejn a hýbe se. K tomu je i vyprávění, takže když budete mít štěstí a nenarazíte na upovídanou babičku s vnoučky jako já, tak si to i vyslechnete. Otevírací doba od začátku prosince do 8.1.2023 je každý den 10–17 hodin, na Štědrý den 10-15 hodin. Vstupné dospělý 120,- Kč, děti a babičky s dědečky 60,- Kč .Pozor – platby jsou pouze v hotovosti!  V době adventu jsou tu i Hravé dílničky pro děti, jejich program najedete na webu muzea. Ve dvoře muzea dokonce objevíte i model alchymistické dílny, který se taky může rozpohybovat (tentokrát si připravte desetikorunu).

Nasáli jste adventní atmosféru? Závěrečná část cesty vede i kolem celoroční prodejny trdelníku, tak to umocněte zakoupení téhle dobroty. To je bohužel i jediný tip na to, jak se najíst v Karlštejně, který vám s klidným svědomím dám. Restaurací je tu plno, ale… Všechny jsou turisticky zaměřené, dáte si tu řízek, smažák, svíčkovou a kachnu, všechno předražené a po pravdě řečeno, kulinářský zážitek to rozhodně není. Takže doporučuji doma upéct  adventní tvarohovou štólu od Slepičárny. Anebo kliknout na odkaz pod výletem, který vás dovede do jejich piknikové sekce. A také – určitě vás bude lákat úplně černá zmrzlina. Jako mne. Takže za mne – chutná jako zmrzlý cukr, takže tohle lákadlo taky nedoporučuji.

Ale abych neskončila negativně, protože to si tenhle výlet rozhodně nezaslouží. V čase adventním je to úplně skvělá volba – snoubí se tu důležitá část naší historie  s krásnou přírodou kolem hradu a taky s výhledy, které určitě oceníte. A adventní tečka v podobě betlémů zase navodí tu správnou atmosféru. Vydejte se sem a určitě mi dáte za pravdu! Krásný advent!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Hra pro zvídavé výletníky

Adventní univerzál

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Adventní Veltrusy

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

7 + 14 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.