Než vyrazíte

Lokalita: Loučeň / Nymbursko
Délka výletu: cca 4 km
Výchozí bod: Parkoviště u zámku
Náročnost: snadné
Zvládnou to psí kamarádi: Ano (když nepůjdou na zámek)
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: adventní univerzál

Loučeň je nejen zámek – a to i o adventu

Co plánujete o letošním adventu? A víte, kde byl založený první fotbalový klub v Čechách? A kudy protékala Jizera, než v dávných dobách obrátila svůj tok? A co takhle – proč vánoční chvojka visela nad vchodem do světnice a byly na ní věci k jídlu? Jestli ne, tak se vydejte v mých stopách kolem městysu Loučeň a uvidíte ta místa na vlastní oči. A cestou si zahrajte Adventní univerzál, uvidíte, že vaši mladí výletníci rázem ožijí, když se dozvědí, že na ně bude čekat nějaká odměna.

Loučeň je asi tak hodinku cesty od Prahy na pomezí Polabí a tzv. Jizerské tabule. To je zeměpisný název pro oblast v okolí řeky Jizery. Tahle poloha je dost výhodná. Díky blízkému Polabí je tu úrodná země a zároveň se tu už začíná krajina zvedat z nížiny.  U geologie ještě chvilku zůstanu. Velmi mě totiž zaujala informace, že ta úrodná půda tu není jen kvůli nedalekému Labi. Kdysi dávno (někdy v době křídy) tudy totiž protékala řeka Jizera směrem k Lysé nad Labem. Takže tu byly silné nánosy naplavenin a ty zapříčinily tu úrodnou půdu. Ale pod touhle půdou jsou i horniny, ve kterých se dají najít zkameněliny. Kousek od Loučeně je lom na kopci Chotuc a tam je to pěkně vidět. Pak řeka změnila směr a teď teče celých 15 km vzdušnou čarou odtud.

Právě touhle krajinou vede výlet, který se hodí na adventní dobu. Dlouhý je tak akorát, abyste nevymrzli. A pak navštívíte zámek a užijete si další nesmírně zajímavou věc – výstavu „Příběh vánočního stromečku“. Ale nejdřív se hezky projděte (určitě nedoporučuji obrácený postup). Začátek výletu je na parkovišti u zámku. Cesta vede po červené značce a naučné stezce. Pozor – v první části je naučná stezka neznačená, takže určitě doporučuju mrknout pod popisem výletu na video, jak jsme to šli my. Jsou tam tipy, jak poznáte odbočku. Další možností je stáhnutí navigace do mobilu (funguje skvěle) nebo vytisknutí mapy. Na oboje odkaz najdete hned vedle videa.

Celý výlet je hlavně o lese. Je nádherný i teď o adventu a pod sněhem taky. Trasa zároveň vede po rovince, takže se nemusíte bát žádného karambolu. Pěšina naučné stezky je dobře znatelná, pro jistotu uvádím, že se na ní odbočí asi 50 metrů za prvním domečkem co v lese uvidíte. Naučná stezka tu zatím nemá nové panely, ale už jsou tu připravené sloupky na osazení. I díky nim dobře uvidíte, kudy se vydat. A až tu panely budou stát, tak se prý dozvíme něco o místním zvířectvu a rostlinách.

Co určitě stojí za vidění a za zmínku je místní hájovna. Vznikla na místě hřebčína, který tu zřídili Thurn-Taxisové. Je nádherná – za plaňkovým plotem je upravená zahrada, jezírko, přes které vede dokonce chodníček až k altánku. Když jsem tu byla já, všude ležela jinovatka a do toho svítilo sluníčko. Měli jste vidět to jiskření! Další zajímavou věcí na trase je pomník Helma. Vystavěli ho na paměť místních vojáků, kteří v napoleonských válkách chrabře bojovali po boku knížete z Füsternberka.  Až budete pokračovat, cestou narazíte na rybníček. Kousíček za ním je památník právě výše jmenovaného vojevůdce. Nechala ho vybudovat jeho vdova, stejně tak jako i studánku, u které je i kříž. Prý už tu voda skoro neteče a teď v adventu je studánka uzavřená a popravdě – kdyby někdo přístřešek očistil, dobře by udělal. Některé prameny uvádí, že se jmenovala Boží Voda, současné značení KČT uvádí název Dobrá Voda.

Kromě studánky je tu i posezení se stříškou. Ideální čas vybalit termosku se svařeným vínem, trochu cukroví (třeba klasické máslové dle Slepičárny, to jsem s sebou měla já). A taky si tu můžete zahrát část z Adventního univerzálu. To je hra pro zvídavé výletníky, která je dělaná předvánočnímu času na míru. Až se posilníte bude po naučné stezce pokračovat dál. Opustíte totiž červenou značku. Ale tady je už značení super, určitě se neztratíte. Za chvilku budete procházet pod starým dubem. Má toho už opravdu hodně za sebou, ale jeho šířka je majestátní. Jmenuje se Smetanův dub. A hádáte správně, je pojmenován po Bedřichu Smetanovi. Ten totiž žil několik let v nedalekých Jabkenicích a tudy chodíval koncertovat právě na zámek v Loučeni. A tam také směřují naše další kroky.

Projdeme kolem parkoviště a už jsme u místního barokního zámku. Jeho posledními majiteli byli Thurn-Taxisové (teď je zámek ve vlastnictví akciové společnosti). Dobře se o něj starali a měli ho rádi. Měli tu letní sídlo, jinak žili buď v Praze na Malé Straně anebo v Řezně. Vybudovali tu anglický park, byl tu hřebčín (už jsem o něm psala). Byl tu bohatý společenský život. A princ Erich tu založil první fotbalový klub v ČR. Tedy je to trošku složitější. Někde totiž najdete informaci, že první fotbalový klub byl tady, na Loučeni a někde se zas uvádí, že prvním fotbalovým klubem byla Slavia. Věc se má totiž tak. V roce 1889 princ Erich přijel z Anglie a založil tu první fotbalové mužstvo u nás. Loučeň se stává fotbalovým klubem v roce 1893, na jaře po zápasu na Císařské louce.  Slavia vzniká v roce 1892, oficiálně však byla klubem cyklistickým. I když hráli fotbal. Takže kdo se v tom má vyznat, že?

A právě teď, v termínu 17.11.2022 – 15.1.2023 je tady na zámku již pátý ročník výstavy „Příběh vánočního stromečku“.  Tady jsem se dozvěděla právě tajemství chvojky, zavěšené nad vchodem do světnice. Dříve se hlavně na vesnicích věřilo, že na Štědrý večer s námi jsou v místnosti i duše zemřelých. A proto se na chvojku (to je prostě větev z jehličnatého stromu) dávaly ozdoby a také kousky jídla. To proto, aby se u nás duším líbilo a také aby měly co jíst. Taky v rámci prohlídky uvidíte tradiční vánoční stromeček z dřívějších let. Je zavěšený věníkem (to je špička stromečku) od stropu dolů přímo nad stolem. To proto, že v sednicích nebylo dost místa, tak aby byl všem na očích a zároveň nepřekážel. Informací a stromečků je tu opravdu hodně. Nechci vám je prozrazovat, protože byste přišli o to překvapení, a to by byla škoda. Ještě ale prozradím, že paní průvodkyně je oblečená v dobových šatech, ví snad cokoli, na co se zeptáte a má neskutečnou trpělivost s dětmi. Otevřeno mají i na Štědrý den, a každou sobotu a 26.12. jsou i večerní prohlídky.

Na závěr pár praktických informací: Parkovné je 50 Kč za auto/den. Restaurace na zámku je otevřena o víkendech a vánočních prázdninách 10-17 hodin, kuchyně končí v 16:30. Prohlídky si rezervujte online. Výstava je otevřena denně, prohlídky jsou každou hodinu. Vstupné je jednotné, ve všední dny 200,- Kč , o víkendu a ve svátek 250,- Kč. WC je u pokladny a pak v parku. A ještě jedna věc – v prostorách zámku se nesmí ani fotit ani natáčet video, tak s tím počítejte.

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Hra pro zvídavé výletníky

Adventní univerzál

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Adventní Veltrusy

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

3 + 12 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.