Než vyrazíte

Lokalita: Nová Bystřice
Délka výletu: cca 9 km
Výchozí bod: náměstí v Nové Bystřici
Náročnost: těžší
Zvládnou to psí kamarádi: Ano 
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: loupežnická hra na míru

Mnich u hranic

Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!

Tentokrát se vypravíme do okolí vesnice Nová Bystřice. Je tu nádherně – městečko, které postupně rekonstruuje své centrum, úžasná příroda v okolí (taky se tomu tady říká Česká Kanada) a pro milovníky golfu je tu postavené neskutečně krásné hřiště. Takže ať už jste výletníci, kteří bydlí o prázdninách poblíž (nebo jen o víkendu) či doprovod nějakého zarputilého golfisty, je to výprava přesně pro vás.

Co vědět, aby byl výlet pohodička?

Trocha informací se hodí každému. Třeba aby si výlet dobře naplánoval. Takže tady je pár rad. Pod výletem najdete i mapu, kterou si můžete stáhnout do mobilu. Tentokrát doporučuji mapu vytisknout nebo mít k dispozici mapy.cz i v offline režimu, se staženou mapou jižních Čech. Budeme se totiž pohybovat kolem hranic s Rakouskem a často tu signál přeskakuje z českého operátora na rakouského. A mezitím není signál žádný. Tak abyste se neztratili.

Další důležitá informace se týká WC. Většina výletu vede přírodou, takže tady využijte křoví u cesty. WC najdete až v Nové Bystřici, buď v restauracích (tam ale budete muset být hosty) nebo veřejné, které najdete hned za náměstím v ulici Lázeňská, čp. 30. Otevřeno mají pouze od 8:00 do 17:00. Co se týče jídla na trase, tak restaurace jsou jen v Nové Bystřici, ale v půlce výletu je přístřešek, kde se dá pojíst donesený oběd. Já jsem měla  sendvič s trhaným kuřecím masem. Mají totiž Piknikovou sekci a já vybírám odtamtud. Je tam spousta tipů na sladké i slané věci, které se na pikniku nebo výletě hodí.

Do Nové Bystřice se dostanete autobusem, vlakem i autem. Výlet začíná na náměstí, kde je placené parkoviště. Z autobusu a vlaku je to na náměstí cca 0,5 km. Pokud půjdete od golfu, tak se na trasu krásně napojíte hned u klubovny. A jestli budete s rodinou hrát Hru pro zvídavé výletníky (), tak začněte bodem jedna hned u klubovny a bod dva si dáte až úplně na závěr výpravy….

Loupežnický nezvedenec

A už jsme u toho, bych vám řekla, že „grázl“ byl opravdový člověk. Jmenoval se Johan Gregor Grasel a byl to loupežník. Žil na začátku 19. století a loupil na české i rakouské straně hranice. Chtělo by se říct, že bohatým brala chudým dával, ale ne. Bylo mu úplně jedno, koho jeho banda oloupila a rozhodně si to všechno nechali. Je mu tady věnováno několik naučných stezek a po části té novobystřické půjdeme i my. Tahle stezka je výborně značená specifickou značkou. Žlutý střed v červeném kroužku a to celé ohraničené bílým G. Díky téhle stezce poznáte i zaniklou osadu, která se jmenuje Mnich (podle ní je pojmenovaný nejen jeden z rybníků, ale i golfové hřiště). Vesnice byla vylidněna a srovnána se zemí komunisty, protože byla v hraničním pásmu. My se budeme pohybovat stezkou, která vede bezprostředně kolem hranic. A taky protíná golfové hřiště. Sice tu je cedule, že nesmíte vstupovat na travnaté plochy, ale já mám ještě důležitější upozornění – vždycky zpoza stromu vyhlédněte jestli (poprvé zleva, a za chvilku zprava) nejsou na travnaté ploše golfisté. Jestli ano, dejte pozor, že zrovna nepálí míček, mohli by vás trefit!!!

Rybníky

Cestou potkáme 4 a jsou prostě nádherné. Mě se z celého výletu líbily úplně nejvíc. Bylo krásně, nefoukal vítr a tak byla jejich hladina klidná a zrcadlila všechno okolo. Největší je Mnišský rybní, který je na začátku trasy po levé ruce, ještě než sejdeme z asfaltové cesty. Je to rybník chovný, to je poznat podle toho, že u břehu je násypná nádrž s krmivem… Taky tu bývají labutě. Přímo na loupežnické stezce, po pravé ruce jsou dva rybníky, Malý a Velký Proudný. Romantika z nich přímo sálá  a na jejich plážičkách jsou k vidění malá ohniště. Ale tady se nekoupejte, jen si smočte nožky.

Posledním ze čtyř je rybník Blanko. A ten je opravdu zajímavý. Má úplně červenou vodu (to je krásně vidět na videu „Jak jsem to šla já“ dole pod výletem) a právě kvůli téhle vodě je vyhlášen přírodní rezervací. Ve vodě totiž rostou vzácné vodní rostliny. A proč je voda červená? Rybník je totiž vystavěn v oblasti, kde je rašelina a ta barví vodu do červena. A díky tomu tu rostou a žijí chráněné rostliny a živočichové

Překlenovací úsek a Nová Bystřice

Už jsem to psala mockrát – každý dobrý výlet má svůj překlenovací úsek. To část trasy, kterou musíme projít, abychom viděli krásné věci. A tenhle úsek krásný prostě není. V našem výletě je to usek mezi vesnicí Smržová a Novou Bystřicí. Je dlouhý asi kilometr a vede po silnici. Tak prosím, choďte VLEVO!!! Protijedoucí auta vás včas uvidí a ty, kterou jsou ve stejném směru jsou od vás dost daleko. A pokud hrajete moji loupežnickou hru, tak pro tenhle úsek máte připravené zpestření.

A už jsme v Nové Bystřici – cíli naší výpravy. Projdete kratičkou pěší zónou a už jste na náměstí. Je z velké části opravené a další části se pracuje. Tohle městečko  je příhraniční a je centrem turistické oblasti Česká Kanada, což je přírodní park. A proč se Česká Kanada takhle jmenuje? Dovolte mi citovat web Nové Bystřice „ Českou Kanadou je nazýván pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny převážně přírodního charakteru (Koštěnický potok, říčka Dračice, Hamerský potok, parkem probíhá hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj), pro rozsáhlé lesní komplexy i pro poněkud sychravější podnební ráz.“  Tak a už to víte.  V městečku rozhodně doporučuji Jadranskou zmrzlinu a také si pořádně prohlédněte kašnu – je opravdu krásná.

A to je vše, kamarádi. Příroda kolem Nové Bystřice je úžasná a opravdu stojí zato se sem vypravit. Ideální prázdninový výlet. Tak si ho užijte!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Co obsahuje hra

Pohybové hry Trénink na přepadeníLoupežníkova obratnost

Znalostní hry Co musí znát loupežníkLoupežnická stezka

Závěrečná Loupežnická základna

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a venkovní hry

Adventní Veltrusy

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

14 + 14 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.