Než vyrazíte

Lokalita: Přerov nad Labem/ Nymbursko
Délka výletu: cca 6 km
Výchozí bod: Parkoviště u zámku
Náročnost: snadné
Zvládnou to psí kamarádi: Ano (když nepůjdou do vnitřních prostor)
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: adventní univerzál

Adventní přerovský skanzen

Co budete dělat o adventních víkendech? Což takhle vyrazit na krátký výlet, který zakončíte pravou vánoční atmosférou. Nejlepší je následující trojkombinace –  projděte se hodinku a půl venku, objevte adventní a vánoční zajímavosti a nezapomeňte se při tom bavit! Zábavu vám zajistí nejen zpívání koled po cestě, ale třeba i hra pro zvídavé výletníky, samozřejmě věnovaná adventu. A kamže by to mělo být? No přeci do Přerova nad Labem, je tady Polabské národopisné muzeum, což je skanzen pod širým nebem. A mají tu pro vás úžasnou vánoční výstavu!

My jsme vyrazily spolu s Janou ze Slepičárny v pátek přes den, protože skanzen má otevřeno i ve všední dny a my jsme ho chtěly řádně prozkoumat. Takže pokud máte zrovna distanční výuku, tak sem klidně vyrazte na poklidné dopoledne. Však tohle bude výuka pod širým nebem. Když pojedete autobusem, zastávka je přímo u skanzenu. Auto zaparkujete na parkovišti u zámku, který je hned vedle. Když bude plné, tak kousek dál je ještě jedno další. Obě parkoviště jsou neplacená. A pak už se vydejte na cestu. Sice hned uvidíte muzeum staveb v přírodě, ale kolem něj zatím jen přejděte, necháme si ho nakonec. A ještě jedna technická. Výlet vede po přírodovědné naučné stezce , nejdřív po zelené a pak už po cestě značené stromečkem. Je to jednoduché cesta se před vámi vine úplně přirozeně, takže se určitě neztratíte.

Přerov nad Labem je kousek od Prahy, na Nymbursku. Je to tu úplná placka, žádné převýšení. Jsme přece v Polabské nížině! Takže, jak jsme se všichni učili už ve vlastivědě, je tady nejúrodnější půda u nás. Malý kvíz – schválně, jak se ta půda jmenuje? Výlet začíná právě procházkou skrz jedno takové úrodné pole (samozřejmě po cestě). Ale brzo se ponoříte do lesa, který v tuhle dobu už spí. A to pořádně hluboce. Celý výlet se totiž vyznačoval tím, že všude kolem byl neskutečný klid a ticho, jen občas se ozvalo pípání nějakého ptáčka. Tyhle lesy u řeky tu rostou v oblasti slatiny (však jsme taky v přírodní rezervaci Hrbáčkovy tůně). Kdysi tudy totiž protékalo Labe, když ještě bylo divoké. Pak bylo zregulováno a zbyly po něm právě jen ty tůně. Takže les je plný proláklin a jezírek. Ideální prostor na nějaký ten úkol z Adventního univerzálu. My jsme se tu pořádně porozhlédly a taky jsme tu ochutnaly první letošní cukroví, které jsme si se Slepičárnou napekly přímo u příležitosti tohohle výletu. Určitě vyzkoušejte kombinaci sladkého cukroví a horkého čaje z termosky uprostřed lesa. To panečku chutná božsky.

A co znamená, že je Labe zregulované? To zjistíte, jakmile se vynoříte u řeky. Je úplně rovná, tudíž klidná. Stromy se v ní odrážely jako v zrcadle. Kochaly jsme se tímhle nádherným pohledem víc než kilometr. Cestou jsme potkaly i několik rybářů. Jeden měl dokonce na svém stanovišti postavený stan, v něm plynovou bombičku na vaření a matraci se spacákem. Doufám, že tam byl jen přes den, v noci by pěkně mrzl. Byly totiž jen 2°C a to bylo poledne.

Pak se cesta stočila zase směrem k Přerovu a cíli našeho výletu. Ještě jsme si zdálky prohlédly Přerovskou Hůru, což je návrší, které se najednou zvedá z nížiny a je vidět z celého širého okolí. Asi proto tu už kdysi dávno bylo hradiště, protože tu byl rozhled do kraje a jen tak nikdo místní obyvatele nepřekvapil. Ale to už tu byla vesnice a skanzen – to nejlepší nakonec!

Polabské národopisné muzeum je vlastně unikát.  Muzeum je nejstarší u nás a jedno z nejstarších v Evropě. Založil ho v roce 1895 místní zámecký pán, Ludvík Salvátor Toskánský. Byl to cestovatel a přírodovědec a chtěl zachránit lidovou architekturu. A ještě pár praktických informací. Lidové Vánoce v Polabí můžete vidět od 17.11. do 30.12.2022, od úterka do neděle. (9-16 hodin, poslední vstup ve tři) Na Štědrý den a Boží hod vánoční je zavřeno. Vstupné: dospělí 120,- Kč, děti 60,- Kč, rodinné vstupné 300,- Kč. Více info najdete zde

Ale honem k vánoční výstavě. Vánoce v Polabí byly krásné už za dávných dob. A poznáte taky, jak to vypadalo v chalupách v různých dobách. V dolní části skanzenu je totiž několik stavení v jedné řadě, a tak se tu projdete Vánocemi v čase od 19. století  až do 40. let století dvacátého. Mně osobně nejvíc zaujala expozice na rychtě. Tam jsme se dozvěděly nejenom jak to v sednici rychtáře vypadalo, ale i to, že na návštěvu před půlnoční přicházel ponocný. A že děti měly dovoleno zůstat vzhůru s rodiči, protože v jiné dny to vůbec nepřicházelo v úvahu. Chodily na kutě po setmění (to se v zimě ale musely naspat, co?).  Další věc, která se mi moc líbila, byly adventní lidové zvyky. Dozvíte se přesně jak se stalo, že si děvčata na sv. Barboru dávala do vázičky jabloňové větve, jak vypadal Mikuláš i co čeká hospodyně, které nemají na sv. Lucii uklizenou chalupu.

V bývalé bednárně (vyráběly se tu sudy na pivo a víno)  a škole na vás čeká výstava všemožných betlémů, které se v Polabí daly najít. Většina je z papíru. Jsou tu ale i ze šustí (kukuřičné listy), ze dřeva anebo taky ušité. Figurky mají ze sádry jen hlavičky a ručičky. Taky tu je betlém, kde jsou zvonečky z keramiky, které vyráběly děti z místní školy. A protože Vánoce jsou i o jídle, tak tu nemůžou chybět ukázky místního cukroví. Najdete tu na ně i recepty, dozvíte se třeba,  jak upéct rohlíčky levně. Nebo jak vypadaly dobové etikety výrobků Dr. Oetkera. Cukroví (a vánočky, které můžete vidět ve všech chalupách) je každoročně čerstvě napečeno, pečou pracovníci muzea. To mě opravdu nadchlo.

Přerov nad Labem s jeho okolní přírodou, skanzen s vánoční výstavou – to je ta pravá předvánoční atmosféra! Nenechte si to ujít, stojí to opravdu za to.

P.S. – tak jak se jmenuje ta úrodná půda? No přeci černozem!

P.S.S. – fotky jsou dílem moje a dílem Jany

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Hra pro zvídavé výletníky

Adventní univerzál

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Adventní Veltrusy

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

2 + 13 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.