Než vyrazíte

Lokalita: Veltrusy/ Střední Čechy
Délka výletu: cca 9 km
Výchozí bod: Zámecké parkoviště
Náročnost: střední (delší, ale po rovince)
Zvládnou to psí kamarádi: Ano
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: vyberte některý z univerzálů

Statek nebo park? Obojí!

Víte, kde můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? A zároveň se přitom podívat na zámek nebo třeba projet v koňském sedle? Já vám to prozradím – všechny tyhle krásy na jednom místě nabízí zámek a jeho zámecký park ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

Tenhle výlet jsem objevila víceméně náhodou. S mojí kamarádkou Soňou (určitě jste si všimli, že se mnou dost často objevuje různá nová místa) jsme se dohodly, že musíme někam vyrazit, protože jsme se dlouho neviděly. Předpověď pro pátek, to byl náš den D, hlásila čerstvě nasněženo, mrazivo a nádherně. Takže bylo potřeba vymyslet něco, kde se zahřejeme, ale nebude to moc do kopce. Přece jen se nám nechtělo někde klouzat při zdolávání skal. A tak volba padla na Veltrusy, protože jsou hned vedle Vltavy a tak tu je úplná placka.

Trocha praktických informací

A volba to byla výtečná! Veltruský zámek je krásně opravený, a park je přístupný celoročně od soumraku do úsvitu. Do zámku se můžete podívat od dubna do října každý den, kromě pondělí. V říjnu  v sobotu a v neděli (a také o podzimních prázdninách). Od listopadu do konce března je zavřeno, ale občas je tu nějaká speciální akce. Určitě doporučuji před výpravou ještě navštívit webovou stránku zámku. Parkoviště máte na výběr tři – dvě jsou u hřbitova (to jsme využily my) a jedno u autokempu Obora. Parkoviště jsou placená a cena se různí podle toho, jestli je zima nebo léto. V zimě zaplatíte 20 Kč za celý den, v létě 40 Kč. A pozor! Automat bere jen mince. Když už jsme u těch praktických informací – toalety. Jedny jsou u hlavní brány (klíč v infocentru), a jedny najdete u čestného dvora. Takže až budete v parku, tak se nebojte, za stromek se schovávat nemusíte.

Tak tohle stojí za to vidět

Ale teď už k samotnému výletu! Hned na začátku musím říct, že nám se park líbil moc a moc. Abych ho pojmenovala správně, tak je to krajinářský park ve stylu okrasného statku. To česky znamená, že je tu lužní les, daňčí obora (představte si, v infocentru si můžete koupit daňčí shozené paroží), romantické prvky jako zříceniny, chrámy, sochy a mnoho mostů (tedy spíše mostků) přes Mlýnský potok. Taky tu najdete sušárnu ovoce, sad, selský dům (tady bylo zázemí pro všechny možné pracovníky parku a zámku, kromě jiného tu byl i hajný) a nechybí ani zámecká konírna, kde působí velmi sympatický spolek Dámy v sedle. Abychom to všechno viděly, naplánovala jsem trasy skrz parkem, a je dlouhá přes 9 km. Však veltruský zámecký park je jeden z největších u nás. Na začátku 17. století tu byla velká povodeň, Vltava vystoupila z břehů a vytvořila dvě ramena. A mezi nimi se nacházel právě zámek i s parkem. Od té doby se tohle místo jmenuje Ostrov. Po sedmdesáti letech se tok Vltavy zase změnil, teče už jen jedním ramenem. Ale zůstal tu lužní les. Park v té době už byl romantický – to znamená divoký, cesty udržované, ale příroda má volnost. A taky se tu začaly stavět výše jmenované stavby.

Mosty, chrámy a Sfinga

Jak jsem říkala, mostů je tu spousta. Cestou jsme jich potkaly dost, třeba Červený. O těch pěkných vám povím zvlášť. Ale nejdřív se zastavím u první větší stavby – chrámu „Přátel venkova a zahrad“. Také se mu říká Velký Templ. Byl postaven v devadesátých letech 18. století, to znamená, že je mu 230 let. Jeho stavba měla dva důvody – za prvé okrasný prvek parku a za druhé vlastenectví. Na památku generálů a vojáků, kteří bránili mír a taky těch, kteří se starají o zahrady. No, za mne zvláštní kombinace, ale proč ne. Cesta nás pak vedla dál až k Templové lávce, která je pod kopečkem, na kterém chrám stojí. Je nádherně zdobená a když ji přejdete a otočíte se zpátky, naskytne se vám nádherný pohled na most a templ najednou. Nám svítilo sluníčko, sníh se jiskřil, prostě výjev jak z pohádky.

Ještě se chci zmínit o zřícenině Egyptského pavilonu. Tenhle „kabinet“ měl původně dvě patra, scházeli se tu pánové, když chtěli něco projednat a také když chtěli být sami (úplně sami?). Dalo se sem jet na koni, ale také na loďce, ze které se dalo vystoupit přímo do Egyptského pavilonu. Proto taky most střeží Sfinga, aby byl egyptský dojem dokonalý. Na konci 2. světové války byl pavilon rozbořen.

Na toulkách parkem jsme narazily i na sušárnu. To je vám velmi zajímavá věc – dřív byla v každé vesnici, jedna stavba pro všechny. Jsou tu kamna a spousta vzdušných polic. Suši se tu všechno možné. Tahle sloužila pro celý zámek, hlavně pro zámeckou kuchyni. Ale také pro lékaře, sušily se tu i bylinky ze zámecké zahrady. Je nádherně opravená, dokonce je zachována jedna ze sušících komor. Od sušárny jsme už zamířily zpátky k zámku. Počasí se rapidně změnilo, zatáhlo se a začalo foukat. Nicméně i to k výletům patří, a tak jsem nasadily rezervní čepice a rukavice a vydaly se vstříc dalším krásám. Určitě chci zmínit mostek Vosoušský. Postavili ho na začátku 19. století, pak se ve dvacátém století úplně předělal, protože hned u něj zabudovali do země potrubí pro kabely a kanalizaci. A to úplně vzalo vodu. Nicméně teď je opravený do původní zdobné podoby., potrubí je více hluboko a voda tu už zase je.

Jídlo, jídlo a zase jídlo

V parku je také spousta míst na piknik. Když je pěkně, tak si můžete sednout kam budete chtít, když je zima, je k dispozici několik odpočinkových míst. Je pravdou, že park k obědu v přírodě přímo vybízí. Dříve tu byla možnost zakoupení celého piknikového koše s jídlem, tak snad se s příchodem léta zase obnoví. Ale nezoufejte, jídlo si můžete přinést vlastní. Udělejte si třeba květák v pita chlebu (jak jinak než podle Slepičárny), ledový nebo šípkový čaj a nějakou tu sladkost. U stolku si to opravdu užijte, stejně jako my. A když nic k jídlu mít nebudete, tak vydržte k hlavní bráně. Je tu skvělá kavárna Kafe z ruky. Zachránili nás tu před sněhovou smrští (vločky už létaly úplně horizontálně). Daly jsme si tu palačinku, minicheescake a kávičku. A byly jsme velmi mile překvapeny, bylo to opravdu moc dobré.

Veltruský zámek nabízí opravdu hodně. Po výletě se zajděte podívat na jeden z prohlídkových okruhů. A kdyby se vám náhodou nechtělo jít po parku pěšky, pořádají se v létě i cyklovyjížďky. Ale po svých je to určitě lepší. Myslím, že mi dáte za pravdu!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Co takhle hra

Některý z univerzálů

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Mnich u hranic

Mnich u hranic

Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Víte co mají společného památka zapsaná na seznamu UNESCO, Martin Koukal, Lochneska a továrna na zpracování kovů? Město na pomezí Čech a Moravy. Konkrétně Žďár nad Sázavou. Je na Vysočině a místní krajina je opravdu úžasná. Takže kromě toho, že si tu můžete prohlédnout jeden z architektonických skvostů, který má na svědomí Jan Blažej Santini-Aichel, tak je tu i skvělá možnost výletů. A jeden jsem pro vás připravila i já.

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Jestlipak víte, v jakém městě kousek od Prahy byly v jeden čas 4 koupaliště? A které město má 175 ha lesů, takže se tu můžete vydat i na docela dlouhý výlet? A jaké je největší město na světě, které začíná písmenem Ř? Vezmu vás do prvorepublikové destinace č.1 pro pronájem letního bytu a zároveň do města, které bylo v posledních čtyřech letech vyhlášeno městem, kde se nejlépe žije. Říčany čekají!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

9 + 4 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.