Než vyrazíte

Lokalita: Staré Město / Praha
Délka výletu: 3 km
Výchozí bod: Staroměstské náměstí
Náročnost: lehká
Zvládnou to psí kamarádi: Ano
Typ výletu: Z bodu A do bodu B
Bojovka: pracovní list

Po stopách Karla IV

Jste v Praze, rádi byste se prošli po Starém a Novém Městě a ještě se něco dozvěděli o Karlu IV? Připravila jsem pro vás vycházku, která vám ukáže místa v Praze spjatá s naším světoznámým panovníkem. A pro pobavení vašich ratolestí mám připraven i pracovní list. Tak pojďme se spolu vydat po stopách císaře….

Naše vycházka začíná na Staroměstském náměstí, před domem U kamenného zvonu. Právě v tomto domě se Karel IV velmi pravděpodobně narodil. Pražský hrad byl velice poškozen požárem, a tak Jan Lucemburský, společně se svou ženou Eliškou Přemyslovnou bydlel právě zde. Malý Václav byl jeho prvorozený syn, takže se z něj stal následník trůnu. Mimo jiné i proto ho Jan Lucemburský odeslal velmi mladého , ve věku šesti let na francouzský dvůr. Měl tam dostat vychování pravého panovníka a také se oženit …. A mimo jiné zde přijal i nové jméno, pod kterým ho poznala celá Evropa – Karel.

Přes Kaprovu ulici se vydáme na Alšovou nábřeží. Kaprova ulice byla v dobách Karla IV. Velmi důležitá obchodní tepna. Vedla přímo k malostranskému brodu (nezapomeňte, že mosty tady nebyl, stál jen Juditin most, o kterém ještě budeme mluvit) odkud se dalo jet přímo k Pražskému hradu. Brod vedl přesně v místech současného Mánesova mostu.

Na Alšově nábřeží se určitě na chvíli zastavte. Vidíte jak se Hrad krásně vypíná nad řekou? Jeho dominantou je chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha. A to je právě další místo, které velice úzce souvisí s Karlem IV. Na popud mladého následníka dal jeho otec, Jan Lucemburský pokyn k tomu, aby se chrám vystavěl. Čekalo se na povýšení Prahy na arcibiskupství. Tak se stalo v dubnu roku 1344 a 21. listopadu  se pokládal základní kámen. A protože katedrála byl Karlův sen, byl u pokládání základního kamene a pak měl na starosti i to, jak bude stavba probíhat. Povolal Jakuba z Arrasu, který na katedrále začal pracovat. Ten měl později k ruce i Petra Parléře, který se po smrti Jakuba stavby dále ujal. Parléř se proslavil nejen stavbou katedrály, ale i mnoha dalšími gotickými stavbami nejen v Praze. Stavba katedrály se v roce zastavila a na hodně dlouhou dobu zde stála pouze věž nad Svatováclavskou kaplí (to je ta zelená). Podle plánů Petra Parléře byla dostavěna až na začátku dvacátého století architektem Mockerem.

My opustíme výhled na Hrad a vydáme se k nejznámější stavbě v Praze, která je spjata s Karlem IV. Víte jaká to je? No přece Karlův most. Jsme na staroměstské straně, před sochou Karla IV. Většina lidí si myslí, že ty čtyři dámy, které jsou vyobrazeny pod Karlem, znázorňují jeho manželky. Ale chyba lávky. Tato socha byla postavena u příležitosti 500. výročí založení University Karlovy, a spanilé dívky znázorňují jednotlivé fakulty (teologickou, lékařskou, právnickou a filozofickou)

A teď už k samotnému mostu. Je to třetí nejstarší kamenný most v Čechách. První byl Juditin, který stál také na tomto místě, z našeho pohledu jen lehce zprava. Pozůstatkem tohoto mostu je hlava kameníka, která je vidět vedle mostních oblouků současného mostu. Druhým mostem byl most v Písku, přes řeku Otavu. Pražskému mostu se hodně dlouho říkalo jen Kamenný most, ale v roce 1870 se přejmenoval na Karlův. Stavba Karlova mostu započala podle přesných astronomických výpočtů tak, aby měl most jen šťastnou budoucnost. Bylo to roku 1357, 9. července v 5 hodin 31 minut ráno. Stavěl se celých 45 let byl důležitou součástí královské korunovační cesty. A teď malá praktická odbočka. V muzeu Karlova mostu jsou k dispozici záchody, za 20 Kč, i když nejste návštěvníkem muzea.

A my pokračujeme. Čeká nás delší cesta, ke Kostelu Pražská Křižovatka. V současné době je odsvěcený a konají se zde různé akce. Koncerty, divadelní představení, přednášky. A mimo jiné se zde konalo i poslední rozloučení s naším prvním českým prezidentem, Václavem Havlem. V době krále Karla se zde vystavěl tento gotický chrám.

A teď už se blížíme ke kostelu sv. Martina ve Zdi. I tady máme stopu krále Karla. Jeden z největších projektů, které Karel IV zrealizoval v Praze, je stavba Nového Města Pražského. Založil jej v roce 1348 a sám vyprojektoval. Mezi jednotlivými městy tenkrát ještě vedly Hradby. A právě ty probíhaly z můstku ulicí Na příkopech a ulicí Národní. Kostel sv. Martina ve Zdi byl pevnou součástí těchto hradeb.

Naše vycházka končí u chrámu Pann Marie Sněžné. Tato stavba byla opravdu velkolepá, byla nejdůležitější po katedrále sv Víta a ve své době vlastně úplně nejdůležitější. Hlavní loď je ještě vyšší než v katedrále na Pražském hradě. V současné době je kostel v držení řádu karmelitánů, kteří tady mají i klášter. Doporučuji prohlídku, kostel bývá velmi často otevřen a mají zde krásné nádvoří. Když bude zavřeno, vydejte se do Františkánské zahrady. Je tu hřiště, výhled na kostel a taky skvělá kavárna Truhlárna. Tam kafe rozhodně doporučuji. A jestli máte chuť na zmrzlinu, tak pokračujte dál do pasáže Světozoru, zdejší zmrzlina je kultovní. Dobrou chuť!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Další tipy na výlety a bojovky

Mnich u hranic

Mnich u hranic

Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Víte co mají společného památka zapsaná na seznamu UNESCO, Martin Koukal, Lochneska a továrna na zpracování kovů? Město na pomezí Čech a Moravy. Konkrétně Žďár nad Sázavou. Je na Vysočině a místní krajina je opravdu úžasná. Takže kromě toho, že si tu můžete prohlédnout jeden z architektonických skvostů, který má na svědomí Jan Blažej Santini-Aichel, tak je tu i skvělá možnost výletů. A jeden jsem pro vás připravila i já.

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Jestlipak víte, v jakém městě kousek od Prahy byly v jeden čas 4 koupaliště? A které město má 175 ha lesů, takže se tu můžete vydat i na docela dlouhý výlet? A jaké je největší město na světě, které začíná písmenem Ř? Vezmu vás do prvorepublikové destinace č.1 pro pronájem letního bytu a zároveň do města, které bylo v posledních čtyřech letech vyhlášeno městem, kde se nejlépe žije. Říčany čekají!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

2 + 11 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.