Než vyrazíte

Lokalita: Klánovice / Praha
Délka výletu: cca 9 km
Výchozí bod: Parkoviště u nádraží v Klánovicích
Náročnost: těžší (po rovince, ale delší)
Zvládnou to psí kamarádi: Ano
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: je k dispozici na míru

Klánovice a jejich les

Že se na kraji Prahy nachází rozlehlý les, teď asi vědí už všichni v republice. Všichni Pražáci byli v době uzavření okresů při pandemii COVID hromadně vyzýváni i přes média, aby se z Náplavky přesunuli právě sem. No, já tu byla poslední den uzavření a v některých částech lesa byla hlava na hlavě… Jenže! Já v Klánovicích osm let žila, takže vím, kam se vypravit. V tomhle tipu na výlet vás protáhnu klánovickou částí lesa a ukážu vám i to nejzajímavější z Klánovic. Čeká vás výlet po rovince smíšeným lesem a krásné prvorepublikové i hypermoderní vily. A zabrousíme trochu i do historie Klánovic. Vyrazte do Vidrholce!

Začínáme na parkovišti Slavětínská u nádraží Praha-Klánovice. Je to na klánovické straně kolejí. Tady jedno malé upozornění – parkujte opravdu na vyznačených místech. Otáčí se tu totiž autobus a každé špatně zaparkované auto je tu znát. O parkovacím domě, který by zvětšil prostor pro parkování, se mluvilo v Klánovicích už v roce 2010, kdy jsem se odtud stěhovala, ale zatím se to evidentně nevydařilo. Ale vraťme se k našemu výletu.

Vyrážíme po žluté značce směr Zálesí. Je to přesně po kraji lesa, ze začátku i vedle trati, takže si můžete prohlédnout i nově opravený koridor Praha Pardubice. Mineme Hospodu u lesa a za chvilku už do lesa vejdeme a okraj Klánovic nám zmizí. Klánovický les je největší lesní komplex ve městě. Kam se hrabe Kunratický! Má celých 1030 hektarů, které jsou protkány značenými turistickými cestami, neznačenými pěšinkami i asfaltovými cestami, kde se prohání jeden cyklista za druhým. Cyklisté se ale neohroženě vrhají i na ostatní cesty, takže si dávejte pozor. Nevím proč, dneska nikdo na kole asi neměl zvonek a dost často byli slyšet až na poslední chvíli.

Les je smíšený, jsou tu listnáče, ale také všudypřítomné borovice, které dosahují na některých místech velkých výšek a úctyhodného stáří. Průměrný věk stromů je tu 100–120 let. A v samotných Klánovicích se spousta zahrad pyšní vzrostlými košatými kráskami. Na jaře je v klánovickém lese hodně sasanek a orsejů. O celý les se stará několik lesních hospodářů, proto je někdy docela fuška dohledat, jak je vlastně velký. Největší kus lesa mají na starosti Lesy ČR, o pečování se dělí s Lesy Hlavního města Prahy a pár menšími vlastníky. Kdo se zrovna o kterou část stará, poznáte podle tvaru přístřešku a podle dětských hřišť. V dávných dobách se lesu říkalo Vidrholec (občas se s tímto jménem ještě setkáte), byl hustý a temný. Ale taky tudy vedla obchodní cesta na Moravu, takže tu přebývalo i spousta lapků a zlodějů. Prý tu byl i slavný lupič Petrovský.

Ale teď už se podíváme i do samotných Klánovic! Na Cyrilově se totiž naše cesta stáčí zpátky k ulicím (jdeme po zelené). Hned na začátku obce mineme koupaliště – a to rozhodně mohu doporučit. Vždycky to tu bylo moc fajn. Za koupalištěm je sportovní areál, kolem kterého úplně těsně projdeme. Je vidět, že místní sportují rádi a že k tomu mají spousta prostoru. Hraje se tu fotbal, tenis, basket i stolní tenis. A za okamžik už se vnoříte mezi vilky a můžete se jen kochat. V téhle části Klánovic se snoubí moderní architektura s tou z první republiky a ve velkém množství případů je to povedené.

Klánovice v první republice byly vyhledávaným místem, kam pražská smetánka jezdila na letní byt. Byly tu vyhlášené lázně, které žily bohatým společenským životem. Návštěvníci měli k dispozici bazén, taneční parket na pláži, lázeňskou kolonádu, kuželník, tři altány (z nich jeden pro hudebníky). Také tu byl velký park s vodotrysky, skákacími můstky, skluzavkou a vodním kolem. Bohužel v roce 1952 byly lázně vyvlastněny a zavřeny. Budovy a vybavení postupně zchátralo. Ale krásné vily tu zůstaly a je na ně radost pohledět.

Až se pokocháte (to se vám určitě povede, protože trasa výletu vede opravdu skrz Klánovice), vnoříme se zase do lesa. Po cestách dorazíme až ke krásně opravené hájovně Nové Dvory. Tady je také přístřešek, který je ideální na oběd (a taky na jeden úkol ze hry, která je na míru výletu). A co si k tomu obědu dát? My jsme si na náš piknik udělali řízečky podle receptu ze Slepičárny, a spoustu jiných dobrot. Na blogu Jany a Štěpána najdete celou piknikovou sekci,  na kterou je odkaz pod článkem. Když jsem tady byla naposled, tak hájovna byla ruina. A teď? Je to pastva pro oči, oprava byla vedená citlivě a je to opravdu nádhera. Bohužel ne stejný osud potkal i klánovickou golfovou klubovnu. Je také ukrytá v lese, kousek od hranice lesa a obce. Dojdeme k ní po široké asfaltové cestě. A tady opět trocha varování – cyklistů je tu dost v každou denní i roční dobu. Takže opatrně!

Klánovická golfová klubovna je opravdu krásný dům z třicátých let. Historie klánovického golfu je více než pohnutá. Golf club Praha tu založil hřiště před druhou světovou válkou a bylo tu 9 jamek. Po válce je ovšem hřiště zrušeno, rozoráno a byla sem dokonce svedena kanalizace. Po roce 2000 byla snaha hřiště obnovit, ale narazila na odpor místních obyvatel, a tak hřiště obnoveno nebylo. Co je ale obrovská škoda, je zchátrání klubovny. Tato budova je opravdu pěkná, umístěna v lese, ale nedaleko od posledních domů. Teď je úplně prázdná, terasa se rozpadá, průčelí je obrostlé křovím jako zámek šípkové Růženky. Myslím si, že za záchranu by stála, ať už by tu bylo cokoli. Třeba jen restaurace.

A už jsme zase u nádraží. Tady v příznivých časech určitě doporučuji restauraci u Daschů. Příjemně tu zakončíte výlet, ať už pořádným jídlem nebo jen pivkem a limčou na závěr. Klánovice a jejich les určitě stojí za návštěvu a co je nejlepší – užijete si je v zimě, v létě. Tak neváhejte a už plánujte příští výlet!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Co obsahuje hra

Popis hry

Pohybové hry Výcvik paragánů a Lovci a sběrači

Něco k zamyšlení: Houby- znáte je? a Golfové pexeso

Klánovická lesní šifra

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Mnich u hranic

Mnich u hranic

Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Víte co mají společného památka zapsaná na seznamu UNESCO, Martin Koukal, Lochneska a továrna na zpracování kovů? Město na pomezí Čech a Moravy. Konkrétně Žďár nad Sázavou. Je na Vysočině a místní krajina je opravdu úžasná. Takže kromě toho, že si tu můžete prohlédnout jeden z architektonických skvostů, který má na svědomí Jan Blažej Santini-Aichel, tak je tu i skvělá možnost výletů. A jeden jsem pro vás připravila i já.

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Jestlipak víte, v jakém městě kousek od Prahy byly v jeden čas 4 koupaliště? A které město má 175 ha lesů, takže se tu můžete vydat i na docela dlouhý výlet? A jaké je největší město na světě, které začíná písmenem Ř? Vezmu vás do prvorepublikové destinace č.1 pro pronájem letního bytu a zároveň do města, které bylo v posledních čtyřech letech vyhlášeno městem, kde se nejlépe žije. Říčany čekají!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

15 + 13 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.