Než vyrazíte

Lokalita: Loučeň / Nymbursko
Délka výletu: cca 4 km
Výchozí bod: Parkoviště u zámku
Náročnost: snadné
Zvládnou to psí kamarádi: Ano (když nepůjdou na zámek)
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: lesní univerzál

Loučeň je nejen zámek

Víte, kde byl založený první fotbalový klub v Čechách? A kudy protékala Jizera, než v dávných dobách obrátila svůj tok? A co takhle – co měl Bedřich Smetana společného se Smetanovým dubem? Jestli ne, tak se vydejte v mých stopách kolem městysu Loučeň a uvidíte ta místa na vlastní oči. A cestou si zahrajte Lesní univerzál, uvidíte, že vaši mladí výletníci rázem ožijí, když se dozvědí, že na ně bude čekat nějaká odměna.

Loučeň je asi tak hodinku cesty od Prahy na pomezí Polabí a tzv. Jizerské tabule. To je zeměpisný název pro oblast v okolí řeky Jizery. Tahle poloha je dost výhodná. Díky blízkému Polabí je tu úrodná země a zároveň se tu už začíná krajina zvedat z nížiny.  U geologie ještě chvilku zůstanu. Velmi mě totiž zaujala informace, že ta úrodná půda tu není jen kvůli nedalekému Labi. Kdysi dávno (někdy v době křídy) tudy totiž protékala řeka Jizera směrem k Lysé nad Labem. Takže tu byly silné nánosy naplavenin a ty zapříčinily tu úrodnou půdu. Ale pod touhle půdou jsou i horniny, ve kterých se dají najít zkameněliny. Kousek od Loučeně je lom na kopci Chotuc a tam je to pěkně vidět. Pak řeka změnila směr a teď teče celých 15 km vzdušnou čarou odtud.

Právě touhle krajinou vede výlet, který se hodí po celý rok. Dlouhý je tak akorát, abyste v zimě nevymrzli a v létě nepadli vedrem. A pak navštívíte zámek a užijete si další nesmírně zajímavou věc – místní park a Labyrintárium.  Ale nejdřív se hezky projděte (určitě nedoporučuji obrácený postup). Začátek výletu je na parkovišti u zámku. Cesta vede po červené značce a naučné stezce. Pozor – v první části je naučná stezka neznačená, takže určitě doporučuju mrknout pod popisem výletu na video, jak jsme to šli my. Jsou tam tipy, jak poznáte odbočku. Další možností je stáhnutí navigace do mobilu (funguje skvěle) nebo vytisknutí mapy. Na oboje odkaz najdete hned vedle videa.

Celý výlet je hlavně o lese. Je nádherný v létě, na podzim i pod sněhem. Trasa zároveň vede po rovince, takže se nemusíte bát žádného karambolu. Pěšina naučné stezky je dobře znatelná, pro jistotu uvádím, že se na ní odbočí asi 50 metrů za prvním domečkem co v lese uvidíte. Naučná stezka tu zatím nemá nové panely, ale už jsou tu připravené sloupky na osazení. I díky nim dobře uvidíte, kudy se vydat. A až tu panely budou stát, tak se prý dozvíme něco o místním zvířectvu a rostlinách.

Co určitě stojí za vidění a za zmínku je místní hájovna. Vznikla na místě hřebčína, který tu zřídili Thurn-Taxisové. Je nádherná – za plaňkovým plotem je upravená zahrada, jezírko, přes které vede dokonce chodníček až k altánku. Když jsem tu byla já, všude ležela jinovatka a do toho svítilo sluníčko. Měli jste vidět to jiskření! Další zajímavou věcí na trase je pomník Helma. Vystavěli ho na paměť místních vojáků, kteří v napoleonských válkách chrabře bojovali po boku knížete z Füsternberka.  Až budete pokračovat, cestou narazíte na rybníček. Kousíček za ním je památník právě výše jmenovaného vojevůdce. Nechala ho vybudovat jeho vdova, stejně tak jako i studánku, u které je i kříž. Prý už tu voda skoro neteče a tak je studánka uzavřená a popravdě – kdyby někdo přístřešek očistil, dobře by udělal. Některé prameny uvádí, že se jmenovala Boží Voda, současné značení KČT uvádí název Dobrá Voda.

Kromě studánky je tu i posezení se stříškou. Ideální čas vybalit svačinku. A taky si tu můžete zahrát část z Lesního univerzálu. To je hra pro zvídavé výletníky, která je dělaná lesu na míru. Až se posilníte bude po naučné stezce pokračovat dál. Opustíte totiž červenou značku. Ale tady je už značení super, určitě se neztratíte. Za chvilku budete procházet pod starým dubem. Má toho už opravdu hodně za sebou, ale jeho šířka je majestátní. Jmenuje se Smetanův dub. A hádáte správně, je pojmenován po Bedřichu Smetanovi. Ten totiž žil několik let v nedalekých Jabkenicích a tudy chodíval koncertovat právě na zámek v Loučeni. A tam také směřují naše další kroky.

Projdeme kolem parkoviště a už jsme u místního barokního zámku. Jeho posledními majiteli byli Thurn-Taxisové (teď je zámek ve vlastnictví akciové společnosti). Dobře se o něj starali a měli ho rádi. Měli tu letní sídlo, jinak žili buď v Praze na Malé Straně anebo v Řezně. Vybudovali tu anglický park, byl tu hřebčín (už jsem o něm psala). Byl tu bohatý společenský život. A princ Erich tu založil první fotbalový klub v ČR. Tedy je to trošku složitější. Někde totiž najdete informaci, že první fotbalový klub byl tady, na Loučeni a někde se zas uvádí, že prvním fotbalovým klubem byla Slavia. Věc se má totiž tak. V roce 1889 princ Erich přijel z Anglie a založil tu první fotbalové mužstvo u nás. Loučeň se stává fotbalovým klubem v roce 1893, na jaře po zápasu na Císařské louce.  Slavia vzniká v roce 1892, oficiálně však byla klubem cyklistickým. I když hráli fotbal. Takže kdo se v tom má vyznat, že?

A co najdete tady na zámku ? Je tu unikátní labyrintárium. Je jediné na světě. A co to obnáší? V rámci parku, který je krásně udržovaný je rozmístěno dvanáct zahradních labyrintů a bludišť. Můžete se tu honit, ztrácet, hledat se anebo taky meditovat. Kromě těchto kratochvílí si tu můžete prohlédnout i spousta stromů, je tu totiž i dendrologická stezka. Samotný zámek určitě taky stojí za prohlídku. Ty jsou opravdu rozmanité. Jak kostýmované, tak specializované na děti. Stačí si jen vybrat. Já rozhodně doporučuji tu večerní při svíčkách.

Na závěr pár praktických informací: Parkovné je 50 Kč za auto/den. Restaurace na zámku je otevřena o víkendech 10-17 hodin, kuchyně končí v 16:30. O prázdninách samozřejmě každý den,  Prohlídky si rezervujte online je otevřeno každý den, prohlídky jsou každou hodinu. Vstupné je pro prohlídku i do parku společné. Dospělí  220,- Kč , děti 180,- Kč, rodinné vstupné 700,- Kč. WC je u pokladny a pak v parku. A ještě jedna věc – v prostorách zámku se nesmí ani fotit ani natáčet video, tak s tím počítejte.

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Hra pro zvídavé výletníky

Lesní univerzál

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Mnich u hranic

Mnich u hranic

Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Víte co mají společného památka zapsaná na seznamu UNESCO, Martin Koukal, Lochneska a továrna na zpracování kovů? Město na pomezí Čech a Moravy. Konkrétně Žďár nad Sázavou. Je na Vysočině a místní krajina je opravdu úžasná. Takže kromě toho, že si tu můžete prohlédnout jeden z architektonických skvostů, který má na svědomí Jan Blažej Santini-Aichel, tak je tu i skvělá možnost výletů. A jeden jsem pro vás připravila i já.

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Jestlipak víte, v jakém městě kousek od Prahy byly v jeden čas 4 koupaliště? A které město má 175 ha lesů, takže se tu můžete vydat i na docela dlouhý výlet? A jaké je největší město na světě, které začíná písmenem Ř? Vezmu vás do prvorepublikové destinace č.1 pro pronájem letního bytu a zároveň do města, které bylo v posledních čtyřech letech vyhlášeno městem, kde se nejlépe žije. Říčany čekají!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

11 + 15 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.