Než vyrazíte

Lokalita: Říčany/ Okolí Prahy
Délka výletu: cca 9 km
Výchozí bod: Parkoviště u koupaliště Jureček
Náročnost: střední 
Zvládnou to psí kamarádi: Ano
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: doporučuji Lesní univerzál

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Jestlipak víte, v jakém městě kousek od Prahy byly v jeden čas čtyři koupaliště? A které město má 175 ha lesů, takže se tu můžete vydat i na docela dlouhý výlet? A jaké je největší město na světě, které začíná písmenem Ř? Vezmu vás do prvorepublikové destinace č.1 pro pronájem letního bytu a zároveň do města, které bylo  v posledních čtyřech letech vyhlášeno městem, kde se nejlépe žije. Říčany čekají!

Praktické informace na začátek

Nebojte, tenhle výlet není po městských pamětihodnostech. Jak jsem už zmínila, Říčany mají spoustu lesů. A tak se společně můžeme vydat na 9 km dlouhý výlet, kde budete skoro pořád jen v lese. A jak to s říčanskými lesy vlastně bylo? V době, kdy město bylo v panství rodu Lichtenštejnců, bylo kolem Říčan jen asi 6 ha. Ale pak přišla v roce 1937 pozemková reforma a pod správu města najednou spadlo dalších 169 ha. A díky tomu se dnes můžete projít lesem kolem Strašína, Jánským lesem i lesem Říčanským. Výlet vede po značených turistických trasách, nejdříve zelené, pak červené, modré a taky po naučné stezce. Všechno je velmi dobře značeno, takže ztratit se nemůžete. A pro klid vaší duše si pod popisem výletu můžete stáhnout do mobilu trasu z Mapy.cz. Je to odzkoušené, takže žádné strachy.

Koupaliště Jureček

Začínáme na parkovišti u rybníka a koupaliště Jureček. Parkoviště je neplacené a vejde se sem v pohodě 50 aut. Protože je koupaliště oblíbené, tak v létě je potřeba dorazit trochu dříve, ale v jiných ročních obdobích je to celkem pohoda. Koupaliště je krásné a protože půjdeme po břehu, budete si moct všechno pěkné prohlédnout. Úplně tu na vás dýchá prvorepubliková poetika. Za první republiky byly v Říčanech dokonce koupaliště čtyři. Koupaliště Plivátko se již nevyužívá. Koupaliště na rybníku Marvánek se dlouhou dobu nepoužívalo, ale pak bylo provedeno odbahnění a koupat se tu již dá. Ale pořád tu bývá problém s kvalitou vody. A Staré koupadlo je na potoce Rokytka kousek za Jurečkem. Existuje spolek přátel Starého koupaliště a v minulých letech se tu konal hudební festival Starák. Tak uvidíme, jak to bude letos….

Kousek za Jurečkem opustíme Rokytku (ale ještě ji potkáme) a vyšplháme se do kopce po červené značce. Troufám si říct, že to je asi největší stoupání za celý výlet a je to cca 200 m. Takže pohodička. Taky celý výlet vede po široké cestě, která je někdy úplně zpevněná a někdy lesní, ale na kole se tu úplně v pohodě jezdí. Za mokra je tu jediný úsek, který je dlouhý asi 300m (kolem Strašína), kde je cesta dost bahnitá a užší, ale jestli si budete chtít vzít kočárek, tak když bude mít terénní kola a zdatného vůdce, tak to určitě překonáte. Kolem Strašína jsme chvilku mimo les, ale opravdu jen chviličku. Pak už se ponoříme do lesa Jánského. A všimněte si, že je to tu trochu jiné. Možná je to tím, že kdysi bylo na Říčansku několik hájenek (to znamená i hajných) a tak se o každý les starali trochu jinak. Celkově ale můžeme říct, že se jedná o lesy smíšené, kde se vyskytují víc jehličnaté stromy (hlavně smrk)

Les a zase les

V Jánském lese, u rozcestníku (tady změníme červenou značku za modrou), je hodně nový a krásný přístřešek. Ideální místo na obědovou pauzu. Já si s sebou udělala rarášky a bylo to úžasné. Můžete si tu totiž v klidu sednout k pořádnému stolu a kdyby pršelo, tak se v pohodě schováte. A taky je to tady ideální místo pro některý úkol ze hry pro zvídavé výletníky. Věřte, že když si během výletu vaše ratolesti některou z těhle her zahrají, tak na říčanské lesy budou vzpomínat o něco déle.

Modrá značka vás zavede na jih a pomalu se budete blížit do další části lesa. Je tu jedna věc, kterou bych chtěla zmínit. Je tu část, které já říkám „přemisťovací úsek“ Má ho každý výlet a nikdy to není žádná krása. V lesích kolem Říčan je naštěstí hrozně krátký, jen 250 metrů. Nicméně si tu opravdu musíte dát pozor. Napojíte se totiž na vedlejší silnici, kousek před křižovatkou se státovkou. Tu musíte překonat a za ní už zase cca za 50 metrů odbočíte do lesa. Já jen nechápu, že když se jedná o značenou turistickou trasu, že se nikdo nenamáhal na tuhle křižovatku umístit přechod. Tak opatrně.

Po troše adrenalinu nás už zase čeká jen les a krásná příroda. Chviličku jdeme ještě po modré, ale pak už se odpojíte na naučnou stezku. Ta je značena bílým čtvercem, ve kterém je zelená úhlopříčka. Tady je les trochu tajemnější, dokonce je tu jedno krásné údolíčko. Taky těsně vedle cesty najdete náhrobek. Mě se bohužel nepodařilo vypátrat, čí je nebo proč tu stojí, ale třeba se to povede vám. A za chvilku se před vámi objeví oblouk mostu, je to podchod pod státovkou. Protéká tudy Rokytka a my tu můžeme v klidu a v pohodě projít do posledního úseku výletu.

Rokytka

Rokytka je tady prostě nádherná. Dostanete se až k ní, tak si ji užijte a prohlédněte. Když jsem tady byla já (na konci února 2022), tak svítilo sluníčko. Voda se jiskřila, kolem byly stromy a zpívali ptáčci. Hukot státovky jsem skoro neslyšela…. Cestou zpátky do městečka projdeme kolem lomu. Těžila se tu říčanská žula, ze které je postaveno dost domů v Říčanech. Není divu, že si smetánka z Prahy ve třicátých letech 20. století vybírala domky na letní byt právě tady. Byly postaveny bytelně a zároveň s lehkostí. Lom je bohužel celý posprejovaný, což mě fakt štve. Nějak mi nejde na rozum, proč někdo cítí potřebu se takhle vyjadřovat, zvlášť když to tedy opravdu není žádný Banksy…..

Kolem Starého koupadla se dostaneme zase na stejnou část cesty, kde už jsme byli. Těsně před Jurečkem je fotbalové hřiště, FK Radošovice. Mě se moc líbilo, že jsem tady potkala hodně maminek, které si tu dělaly kruhový trénink a jejich děti si hrály na přilehlém dětském hřišti. Skvělý nápad! Skoro jsem se chtěla přidat, ale protože jsem neměla žádné dítě, bylo by jasné, že tam nepatřím…. Tak jsem se zase vydala na cestu a už jsem byla u Jurečku.

Tenhle výlet je hlavně o lese. A taky o tom, že když se chce, tak se dá udělat moc krásný prostor pro pohyb lidí v přírodě. Obzvlášť cesty kolem Jurečku a kousek od něj jsou moc hezky upravené, jsou tu lavičky, odpadkové koše, 2 hřiště pro děti. A tak to podle mne má být. Běžte se tam podívat a přesvědčit se, že říčanské lesy stojí za vidění!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Co takhle hra

Lesní univerzál

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Mnich u hranic

Mnich u hranic

Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Víte co mají společného památka zapsaná na seznamu UNESCO, Martin Koukal, Lochneska a továrna na zpracování kovů? Město na pomezí Čech a Moravy. Konkrétně Žďár nad Sázavou. Je na Vysočině a místní krajina je opravdu úžasná. Takže kromě toho, že si tu můžete prohlédnout jeden z architektonických skvostů, který má na svědomí Jan Blažej Santini-Aichel, tak je tu i skvělá možnost výletů. A jeden jsem pro vás připravila i já.

Statek nebo park? Obojí!

Statek nebo park? Obojí!

Víte, kde můžete najít na jednom místě sfingu, chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? A zároveň se přitom podívat na zámek nebo třeba projet v koňském sedle? Já vám to prozradím – všechny tyhle krásy na jednom místě nabízí zámek a jeho zámecký park ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

6 + 10 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.