Než vyrazíte

Lokalita: Benátky n/J / Mladoboleslavsko
Délka výletu: cca 7 km
Výchozí bod: Parkoviště u Golf Benátky
Náročnost: lehká
Zvládnou to psí kamarádi: Ne – vyplašili by zvěř
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: na míru výletu

Na Traviny za zubry

Víte, že ve středních Čechách žijí zubři? A taky divocí koně a pratuři. Najdete je v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou, poblíž golfového hřiště. Je tu totiž pastvinná rezervace Traviny. Že jste nikdy neslyšeli o tom, co to je pastvinná rezervace? Tak já pro vás mám tip na opravdovou výpravu za lovy beze zbraní. Takže foťák a dalekohled s sebou!

Na tenhle výlet se vyplatí vyrazit po ránu, to je největší šance na to, že zahlédnete něco pořádného. Já potkala rodinku, která se vracela a řekli mi, že viděli stádo o 25 kusech… A když budete náhodou jako doprovod na golfovém turnaji, tak se sem taky vydejte, je to určitě zábavnější, než čekat v klubovně až táta (nebo máma) dohraje.

Začínáme na parkovišti u golfového klubu Benátky nad Jizerou. Kolem drivingu (to je místo, kde se hráči rozcvičují před tím, než vyrazí na golfové hřiště) projdeme rovně po cestě a půjdete tak dlouho, než narazíte na modrou značku. A teď už se jen nechte touhle značkou vést.

Zubři, divocí koně a taky pratuři (ty najdete v jiné části rezervace, kousek od Milovic) u nás opravdu kdysi žili. Ale je to fakt dávno, v době lovců mamutů. Ti si je postupem času ochočili a velcí kopytníci během staletí zdomácněli a stali se z nich krávy, koně, prostě domácí zvířata. Ta až do začátku 20. století stále žila venku na pastvinách, ale potom vznikly farmy, a ještě později velká družstva s kravíny a domácí zvířata z krajiny vymizeli docela. V současné době se stáda krav začínají vracet na horské pastviny. A přírodovědci se snaží vrátit zpět do přírody i zubry, divoké koně a pratury.

Kolem Benátek nad Jizerou se díky vojenskému prostoru zachoval obrovský kus krajiny, který vypadá jako step. A ta je právě pro velké kopytníky nejlepší, takže volba na rezervaci padla právě na tohle místo. Od roku 2015 tu žijí divocí koně a o trochu později přibyli i zubři, které sem přivezli z několika polských rezervací. Kromě zvířat tu jsou i léčivky, vzácné rostliny i brouci. Ovšem na ty normální návštěvník nevidí, protože celá rezervace je obehnána vysokým plotem. Věřte mi, s rozběsněnou zubří mámou by se nikdo tváří v tvář rozhodně potkat nechtěl. Celou rezervaci má pod křídly obecně prospěšná společnost Česká krajina ve spolupráci s odborníky z českých univerzit a Akademií věd.

Ale zpátky k výpravě. Jak jste už asi pochopili, rezervace je opravdu rozlehlá. My se budeme pohybovat úplně u jejích hranic a celou ji obejdeme. Jestli uvidíte zubry nebo koně záleží na spoustě faktorů. V neposlední řadě i na tom, jestli hodně křičíte nebo ne. Pak na počasí, na tom, kolik výletníků už tudy prošlo a taky na tom, jestli jsou ve stádu mladí nebo ne. Každopádně jistotu, že někoho zahlédnete, máte určitě u napajedla. Mně se povedlo vidět koníky právě tam. Pak velké zubry v lese na severní straně a potom pár mladých, kteří ale rozvážným krokem zmizeli mezi keře, sotva mě zahlédli. Když se podíváte, jak jsem to šla já (v okénku pod výletem) poznáte, kde to přesně bylo.

Jižní část trasy, která vede kolem hřiště je opravdu těsně kolem plotu. Když máte štěstí a zubři či koně jsou tady, máte je úplně na dosah ruky. Cesta po severní straně má zase svoje kouzlo, protože je na hranici mezi lesem a stepí a je tady fakt úžasně. Hlavně ticho. Turistická značka tudy totiž nevede, takže je tu mnohem větší klid. Pro výlet tentokrát navigaci fakt nepotřebujete, stačí se držet plotu .

Na výpravu si určitě vezměte dalekohled, mě se vyplatil. A foťák, jestli chcete mít opravdu kvalitní fotky. Ani nejlepší mobil totiž zubry, kteří jsou spíš dál, nezabere tak, abyste si je pak mohli na fotkách prohlížet.

Rezervace je opravdu unikátní. Proto je potřeba zmínit, že si zaslouží podporu. Já poslala za každého zubra, kterého jsem viděla, jednu dárcovskou DMS ( DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777). A kolik zubrů uvidíte vy?

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsem to šla já

Co obsahuje hra

Popis hry

Pohybové hry Zubří bobky, Indiánský běh a Rozdělená zpráva

Něco k zamyšlení: Představujeme Zubra a Tajemství stromu

List výzkumníka

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Kudy chodil Karel Čapek

Kudy chodil Karel Čapek

Když chcete vyrazit nejen do přírody, ale taky za nějakou zajímavou osobností, bývá to někdy oříšek. Ovšem Stará Huť kousek od Dobříše vám tuhle radost dopřeje. Kousíček za vesnicí je totiž velký rybník Strž a hned vedle stojí o samotě krásné prvorepublikové stavení s velkorysou zahradou. Právě sem jezdil na letní byt Karel Čapek a za ním i spousta spisovatelů, včetně Ferdinanda Peroutky. V domě je památní Karla Čapka a příroda přímo vyzývá k procházce. Však taky se tu Kája něco nachodil. Tak vyrazte v jeho stopách!

Cibulka v Oloví

Cibulka v Oloví

Krušné hory nejsou jen zaniklé doly, opuštěné továrny a vesnice, které zmizely z povrchu zemského. Taky tu už dávno nejsou úplně zničené lesy. Ba právě naopak! Díky tomu, že tu dříve byly Sudety, v Podkrušnohoří povrchové doly a úplně zničené lesy, moc lidí sem nejezdilo. A díky tomu, a taky podstatně zlepšenému ovzduší, jsou teď Krušné hory nádherným krajem, kde není zas až tak moc turistů. V tomhle výletu vám dám tip na návštěvu úžasného lesa, bývalé hornické vesnice (jak jinak) a neskutečně moderní rozhledny. Čeká na vás Cibulka!

Lesenské pláně

Lesenské pláně

Přibližně uprostřed centrální části Krušných hor je krásné místo . Jmenuje se Lesná. Schválně nepíšu vesnice, protože je tu lyžařské středisko, hotel a geopark. Leží na hraničním horském hřebenu (také je to v sousedství vesnic Nová Ves v Horách a Rudolice v Horách) a je tu nádherně. V tomhle tipu na výlet vás vezmu nejen ke skvěle udělanému centru pro volný čas, ale i k rašeliništím, potokům, a dokonce i k vodopádům!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

12 + 2 =