Než vyrazíte

Lokalita: Jižní Město / Praha
Délka výletu: 7 km
Výchozí bod: Kunratický dub – poblíž Westfield Chodov
Náročnost: lehká
Zvládnou to psí kamarádi: Ano
Typ výletu: okruh
Bojovka: doporučuji Lesní Univerzál

Velká kunratická

Když se řekne Velká Kunratická, tak si někteří z nás, zvlášť starší ročníky, okamžitě vybaví zabahněné muže (převážně), kteří zarputile vybíhají neméně zabahněný prudký kopec v Kunratickém lese na Praze 4. Jenže není Velká Kunratická jako Velká kunratická. Ta moje vás provede pohodovým okruhem kolem lesa a údolím Kunratického potoka. Po zpevněných cestách a bez bahna. A to jsem ji procházela den po obrovské průtrži mračen, která zatopila suterény vedle stojící Thomayerovy nemocnice.

Na okruh můžete nastoupit kdekoli, já doporučuji Kunratický dub. Je kousíček od obchodního centra Westfield Chodov, kde můžete parkovat (3 hodiny zdarma) a taky tu je hned vedle zastávka autobusu č. 177 a 203. Od té se vydáte směrem od kruhového objezdu a za druhým přechodem už je zmíněný památný strom (od OC je to jen jeden přechod, východ A). Strom je moc hezký, úplně na krajíčku lesa a značení je tu krásně vidět.

Vaše trasa vede po modré značce, směr velký altán. Je to zároveň značeno i jako cesta pro vozíčkáře. A tady je jedna rada do začátku. Na tento výlet určitě doporučuji použít navigaci v Mapy.cz, s hlasovým naváděním. Ne snad, že byste se mohli ztratit, má to zcela jiný důvod. Mladší výletníci přímo zbožňují elektronické vychytávky a uvidíte, jak je to bude bavit, když navigace bude hlásit : „Jděte po modré trase, váš průchozí bod je 1 kilometr“. Když si k tomu navíc stáhnete Univerzální lesní bojovku, která je zdarma, tak se z lehké procházky stane velké dobrodružství. A to opravdu doporučuji.

Jak jsem už psala, výlet je lehoučký. Cestou minete několik restaurací, dětských hřišť, či běžeckou dráhu. V horní části lesa rostou houby, tak neváhejte na chvilku odbočit z trasy a zabrousit mezi stromy. Jestli nebudou velká sucha, tak určitě něco najdete. Když se spustíte do údolí (to budete někde na úrovni Roztyl) tak se kolem vás začnou zvedat kopce. A to jsou právě ty, které tak trápily zabahněné běžce.

V údolí se napojíte na žlutou značku a ta vás povede kolem lesního kraje Roztylského parku, který je celkem rozlehlý. Půjdete právě kolem běžecké dráhy, kde si můžete vyzkoušet, jak jste na tom s výkonností na krátké tratě. Je tu vyznačena vzdálenost 50 m a 100 m. Já tu nesprintovala, ale za to jsem si nakalibrovala moje garmin chytré hodinky na vlastní délku kroku. V tu ránu se mi o trochu zmenšila denní vzdálenost nachozených kilometrů (když používám měření pouze na kroky). Po běhu  dojdete kolem hřiště se dvěma nádhernými sekvojemi až k rybníku Labuť. Vodní ptactvo dělá názvu rybníka čest, hnízdí tu dva páry.

A teď už jste v oblasti přírodní památky Údolí Kunratického potoka. Vaše cesta povede kolem něj, je tu dost míst, kde se můžete podívat až k němu. To obzvláště menší účastníci výpravy ocení. A v údolí je také jedna hospůdka, kterou určitě doporučuji, stojí za návštěvu. Je to zahradní restaurace Na tý louce zelený, je tu skvělá kuchyně a zároveň hodně prostoru pro pobíhání .

Za chvíli vás už čeká mírné stoupání. Asi tak v polovině dojdete na rozcestí u Krále Václava IV a tady změníte značku – teď se vydáte po zelená. Cesta vede mírně do kopce, je široká, zpevněná. Tady si dejte obzvlášť pozor na projíždějící cyklisty. Jezdí tu fakt rychle, tak včas uskakujte. Cyklisty ostatně potkáte po celou dobu výletu, takže kdyby se vám chtělo, můžete celý okruh místo pěšky projet na kole.

Tenhle výlet je pohodička na nedělní odpoledne po rodinném obědě. Klidně můžete vzít i zdatnější babičku a dědečka. Terén je lehoučký, vzdálenost celkem přiměřená. Moje 60letá kamarádka to zvládla s přehledem. Takže výletu zdar a krásné odpoledne!

Print Friendly, PDF & Email

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Co obsahuje bojovka

Bojovka

Karta účastníka

Křížovka les

Poznávačka stromy

Zkracovačka

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a bojovky

Adventní Veltrusy

Adventní Veltrusy

Víte, že o adventu jsou ve Veltrusech adventní zámecké prohlídky? A že tu můžete najít na jednom místě sfingu,  chrám „Přátel venkova a zahrad“ nebo Mločí most? Tohle nabízí zámek a jeho zámecký park přímo ve Veltrusech. Tak si ho pojďte projít!

A znáte Kamínek?

A znáte Kamínek?

Což takhle přivítat nový rok pěkným výletem za Kamínkem. Tentokrát to nebude o obrázkových kamíncích, které můžete potkat kdekoli v přírodě. Tenhle Kamínek je úplně jiný. Co byste řekli na pohled na krajinu skrz televizní obrazovku? A co takhle děsuplná historka o utopencích? Tenhle Kamínek je ve středních Čechách, hned za Prahou. Takže vzhůru do Zlatníků!

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Lázeňské Hlinsko a adventní Betlém

Mám tu další tip na adventní víkend. Na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, jinak také známé jako Vysočina, je městečko Hlinsko. Na to jak je malé, je docela proslavené. Je to rodiště české značky ETA, také tu je slavná česká mlékárna Tatra. Ale víte, že jsou tu i lázně? A taky Betlém? Na obě tahle místa vás vezmu. Uvidíte, že lázně můžou vzniknout v kádi od sudu a že Betlém nejsou jen Vánoce.

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

9 + 3 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.